Hlavní navigace

MasterIndex: Cestu do zahraničí si letos dopřeje o 15 % méně Čechů než za poslední dva roky

[Tisková zpráva] V březnu tohoto roku realizovala společnost MasterCard výzkumné šetření MasterIndex, jehož výsledky ukazují, že v posledních dvou letech byla v zahraničí polovina Čechů.

Sdílet

Letos se do ciziny chystá už jen 35 % z nich. Platební kartu si s sebou do zahraničí vozí 80 % dotázaných. Za největší výhodu užití platební karty v zahraničí považují lidé fakt, že platba kartou je akceptována na mnoha místech.                                                                                 

V březnu letošního roku si společnost MasterCard nechala od nezávislé výzkumné firmy GfK realizovat spotřebitelský průzkum s názvem MasterIndex. Výsledky průzkumu ukázaly, že se vycestovat do zahraničí letos chystá pouze 35 % Čechů, zatímco v předchozích dvou letech se tento údaj pohyboval kolem 50 %. Na cestu do zahraničí si 80 % Čechů bere i platební kartu a platí s ní v průměru něco přes 20 % svých výdajů. 60 % dotázaných s ní ovšem nehradí více než desetinu výdajů a třetina ji nepoužije.

Využívání karet v zahraničí

Častěji se při cestě do zahraničí spoléhají na platební kartu muži než ženy. Ženy naopak dávají přednost výměně cizí měny ještě před odjezdem z České republiky. „Téměř 84 % Čechů si vymění finanční hotovost ještě před zahraniční cestou. Platební kartu si však se sebou bere 84 % mužů a 76 % žen. Zajímavé zjištění pro nás bylo, že nejčastěji si do zahraničí berou platební kartu lidé ve věku 40 – 49 let,“ prozrazuje Pavel Javorský, obchodní ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku.

V rámci průzkumu MasterIndex společnost MasterCard zkoumala také důvody a motivy, které vedou držitele karty k placení kartou v zahraničí. „Nejčastěji respondenti uváděli jako výhodu širokou akceptační síť, což odpovědělo 86 % dotázaných. Dále se objevovala mezi výhodami s 51 % odpověď, že je karta chráněna proti zneužití, a 50 % respondentů uvedlo jako přednost výhodný směnný kurz při platbě kartou v zahraničí,“ říká Pavel Javorský.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).