Hlavní navigace

Důvěra podnikatelů znovu na vysoké úrovni

Saldo souhrnného indikátoru důvěry (indikátoru ekonomického sentimentu) se v květnu 2007 oproti předchozímu měsíci nepatrně zvýšilo (o 0,1 bodu). Saldo podnikatelského indikátoru se zvýšilo o 0,4 bodu a dosáhlo znovu vysoké úrovně. Saldo indikátoru důvěry spotřebitelů se snížilo o jeden bod. Ve srovnání s květnem 2006 je saldo souhrnného indikátoru důvěry o 3,5 bodu vyšší, důvěra podnikatelů je o 5,7 bodu vyšší a důvěra spotřebitelů je o 5,4 bodu nižší.

Sdílet

průmyslu se ve srovnání s předchozím měsícem mírně zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení celkové poptávky se zvýšilo také, hodnocení zahraniční poptávky se meziměsíčně mírně snížilo. Dle mínění respondentů se zásoby nezměnily. Pro období příštích tří měsíců respondenti očekávají růst výrobní činnosti i zaměstnanosti; z hlediska ekonomické situace jsou respondenti méně optimističtí než v dubnu. Pro období příštích šesti měsíců jsou očekávání ekonomické situace stejná jako v dubnu. Celkově se saldo indikátoru důvěry v průmyslu oproti minulému měsíci zvýšilo o 2,3 bodu a je o 6,3 bodu vyšší než v květnu 2006.

Ze šetření o investiční činnosti vyplývá, že v roce 2007 by měly investice ve zpracovatelském průmyslu dosáhnout vyšší úrovně než v loňském roce (zhruba o 6 %). Půjde jak o obnovu a modernizaci původního zařízení a provozů, tak o rozšíření výrobních kapacit.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace snížilo z mimořádně příznivých hodnot v minulých měsících. Hodnocení celkové poptávky se snížilo také. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají udržení téměř stejné úrovně stavební činnosti a počítají s růstem zaměstnanosti. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 9,2 měsíců. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou méně příznivá než v dubnu, pro příštích šest měsíců jsou vyšší. Celkově se saldo indikátoru důvěry ve stavebnictví meziměsíčně snížilo o 1 bod a je o 3,5 bodů vyšší než před rokem.

odvětví obchodu se hodnocení současné ekonomické situace ve srovnání s dubnem mírně zvýšilo. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se mírně snížila. Podle mínění respondentů se zásoby v květnu mírně zvýšily. Celkově se saldo indikátoru důvěry meziměsíčně snížilo o 0,7 bodu na druhou nejvyšší hodnotu ve své historii; v meziročním srovnání je o 8,7 bodů vyšší.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v květnu mírně zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se po předchozích zvýšeních snížilo. Očekávání vývoje poptávky pro příští tři měsíce jsou však mírně vyšší. Očekávání ekonomické situace jsou pro období příštích tří i šesti měsíců vyšší než v dubnu. Celkově se saldo indikátoru důvěry oproti minulému měsíci snížilo o 1,7 bodu, ale je o 4,6 bodu vyšší než v květnu 2006.

Ze šetření mezi spotřebiteli v květnu vyplynulo, že oproti dubnu očekávají zlepšení celkové ekonomické situace i své finanční situace. Podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se mírně snížil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se značně snížil. Indikátor spotřebitelské důvěry se celkově oproti minulému měsíci snížil o 1 bod a v meziročním srovnání je o 5,4 bodu nižší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).