Hlavní navigace

Dozorčí rada dnes schválila hospodaření Českých drah

Dozorčí rada Českých drah dnes projednala výsledky hospodaření akciové společnosti za prvních sedm měsíců letošního roku. Ze zprávy vyplývá, že vlaky cestuje stále více lidí a roste i množství přepraveného nákladu. Celkový zisk Českých drah dosáhl za toto období 32,6 milionu korun, což je více, než drahám stanovuje podnikatelský plán. Výsledky hospodaření přijali členové Dozorčí rady ČD s uspokojením.

Sdílet

„Je nesporné, že naše opatření v oblasti optimalizace nákladů a především celkové restrukturalizace společnosti přinášejí své ovoce. Vážíme si každého zákazníka, který využívá našich služeb,“ komentuje výsledek hospodaření generální ředitel Českých drah Josef Bazala. „Za prvních sedm měsíců nám v porovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostly tržby v osobní i nákladní dopravě. Dohromady tento nárůst činí téměř 1,5 miliardy korun.“ Pozitivní bilance hospodaření není jen výsledkem cenové politiky Českých drah, ale také růstu počtu cestujících (oproti stejnému období roku 2006 o 1,97 mil. osob, tj. o 1,9%) a objemu přeprav v nákladní dopravě (oproti 2006 o 2,7 milionu tun, tj. o 5,5%). „Jestliže nám v osobní dopravě vzrostly meziročně tržby o 12,6%, v nákladní dopravě to bylo 8,9%. Co je však nejdůležitější, tento pozitivní trend, který jsme nastartovali už loni, stále pokračuje,“ dodává Josef Bazala.

Na příliv zákazníků má vliv i probíhající modernizace vozového parku, a to zejména v osobní dopravě. Letos do modernizace starých a nákupu nových vozů v osobní dopravě investují České dráhy přes 2,5 miliardy korun. Příkladem může být i zavedení vlaků SC Pendolino, které na spoje mezi Prahou a Vídní přilákaly o 28% a mezi Prahou a Ostravou dokonce o 30% více cestujících.

Auditované výsledky hospodaření ČD minulých let:
2003: ztráta 924,9 mil. Kč
2004: ztráta 621,3 mil. Kč
2005: ztráta 589,8 mil. Kč
2006: ztráta 449,4 mil. Kč
plán 2007: zisk 50 mil. Kč

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).