Hlavní navigace

Česká pojišťovna už letos odhalila pojistné podvody za 145 milionů korun

P r a h a (10. května 2004) - Specialistům České pojišťovny se v prvním čtvrtletí letošního roku podařilo odhalit pojistné podvody za 145 milionů korun, což je o 95 milionů více, než za stejné období roku 2003. V převážné většině šlo o pojistné události, které se buď vůbec nestaly a nebo se odehrály jinak, než uvedli jejich aktéři. Nejvíce jich bylo odhaleno ve východočeském regionu, kde ČP kvůli prokázaným podvodům odmítla vyplatit 122 milionu korun.

Sdílet

Během prvních tří měsíců letošního roku specialisté v ČP prošetřovali 201 případů, z nichž 151 bylo uzavřeno s podezřením, že jde o pojistný podvod. V minulosti se podvody týkaly hlavně pojištění motorových vozidel, pojištění přepravy zásilek a pojištění domácností a staveb. V současné době však stále častěji zasahují také do oblasti životního pojištění. Za celý loňský rok odhalila ČP pojistné podvody ve výši 201 milionu korun. Podle světových statistik tvoří pojistné podvody 14 procent všech případů, které klienti hlásí pojišťovnám. U motorových vozidel jsou dokonce odhadovány na 37 procent. Pojistný podvod je trestným činem a jeho pachateli za něj hrozí trest až osm let odnětí svobody.

Některé případy mají velmi podobný scénář tomu, který se stal v Praze. Majitel BMW po návratu z dovolené ohlásil policii, že mu zmizelo auto. Měl jej havarijně pojištěné, a tak očekával nemalé pojistné plnění. Specialisté ČP však zjistili několik podezřelých nesrovnalostí. Jednak nebývá zvykem, aby lidé nechávali před odjezdem na delší dovolenou v opuštěném voze technický průkaz. Ukradené auto bylo navíc už pár dnů po odjezdu svého majitele za jižním sluníčkem kontrolováno na slovensko-ukrajinském hraničním přechodu, přičemž jeho posádku tvořili dva muži – jeden Čech a jeden Rus. O něco později jej pak zaregistrovali do provozu v ruské Kazani. Interpol po něm vyhlásil pátrání a ruská policie jej opravdu zanedlouho našla. Při expertize pak vyšlo najevo, že dvoje klíčky, které v Praze odevzdal majitel vozu policistům jako originály, byly kopiemi. S originálními naopak jezdilo auto dál po území Ruska. Původní majitel vozu tedy nedostal v rámci havarijního pojištění ani korunu.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav s tržním podílem dosahujícím 39 procent a spravuje 14,5 milionu pojistných smluv. Hlavním akcionářem České pojišťovny je společnost CESPO B.V. ze skupiny PPF. Podíl skupiny PPF na základním kapitálu ČP dosahuje 85 procent.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).