Hlavní navigace

Analýza situace v ČEZu, jaké mohou být dopady prodeje státních 7% a reakce trhu na výsledky České spořitelny

Přelom měsíce byl pro akcie ČEZu opět velmi zajímavý. Titul se stále obchoduje blízko historického maxima z 26. října, kdy během dne probíhaly obchody těsně pod 900 Kč. Po mírném vystřízlivění z počátku uplynulého týdne se akcie společnosti držely v kolem 875 Kč. Dlouho diskutovanou otázkou je prodej části státního podílu. Investorům se v zásadě jedná o formu jakou by akcie této energetické společnosti mohly být prodány. Zopakujme, že první zprávy hovořily o prodeji až 16% státního podílu přes kapitálový trh. Obava z toho, že takový balík trh nepohltí srazila tehdy kurz akcie až k 710 Kč.

Sdílet

Konečný návrh hovořil o prodeji pouze 7% a nyní se jedná o jeho formu. Z vyjádření ministra Tlustého vyplynulo, že nejpravděpodobnější varianta je, že státní 7% balík akcií koupí sám ČEZ. Často kladená otázka je, co z toho plyne pro minoritní akcionáře. K dnešnímu dni ČEZ kótuje přibližně 592 mil. kusů akcií a stát v podniku vlastní 67,6%, což v současné době činí cca 400 mil. kusů. V případě, že stát prodá 7% (tj. 41,5 mil. kusů) a ČEZ akcie následně zruší, zůstane mu 358,5 mil. kusů, změní se poměr na 65% v majetku ČR a 35% v majetku minoritních akcionářů. ČEZ by tímto krokem řešil přefinancování společnosti a zlepšil by tak kapitálovou strukturu. V případě výplaty dividendy by se zisk také dělil mezi menší počet akcií, což by mohlo hypoteticky znamenat zvýšení dividendy o 7% v případě, že ČEZ dodrží výplatní poměr 40% – 50% z ročního konsolidovaného zisku a také plánovaný zisk. Další aspekty, které působily na kurz akcie spíše negativně se týkaly odstávky v jaderné elektrárně Temelín, které bude pravděpodobně delší než se čekalo. Titul týden uzavřel na 874,50 Kč.

Akcie České spořitelny, které se obchodují na volném trhu RM SYSTÉM, posílily po zveřejnění kvartálních výsledků hospodaření o 4,5% téměř k 750 Kč.

Společnost vytvořila za prvních devět měsíců roku 2006 neauditovaný nekonsolidovaný čistý zisk 7,35 mld. Kč (+1,9% proti stejnému období 2005) a provozní zisk se zvýšil o více než 19% na 11 mld. Kč. Největší zásluhu na tom měl nárůst čistých úrokových výnosů. Česká spořitelna plánuje zvýšit v letošním roce zisk o více než 10%. Páteční obchodování titul zastihlo na 737 Kč za jednu akcii.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).