Hlavní navigace

Akciový trh RM-SYSTÉM: Erste Bank posílila o 6,6%. Propadákem týdne AAA Auto

Mírné uklidnění vykazovaly akciové trhy v průběhu posledního týdne. Pozitivní náladu přinesly do žil investorům lepší než očekávaná makroekonomická data a hlavně nabídka druhého nejbohatšího muže světa. Warren Buffet chce pojišťovnám poskytnout 800 mld. USD, jakožto záruku za pojistky rizikových dluhopisů. Právě obava ze ztrát pojišťoven je v současné době sledovaným rizikovým faktorem.

Sdílet

Velmi zajímavé bylo v průběhu týdne obchodování s akciemi Erste Bank, které prudce posilovaly až k pásmu kolem 1 000 Kč díky prohlášení generálního ředitele týkající se potvrzení ziskového plánu za minulý rok. Andreas Treich řek, že by banka měla dosáhnout zvýšení čistého zisku o 25%, což je přibližně 92,5 Kč na akcii. Při aktuálním kurzu 960 Kč by tak ukazatel P/E činil příznivých 10,4.

Jinými slovy trochu uklidnil investory obávající se kostlivce, který by se mohl skrýval v účetnictví banky podobně jako tomu bylo u mnoha jiných renomovaných finančních ústavů. Ty v posledním období reportovaly obrovské odpisy, za které vděčí hypoteční krizi.

Při pátečním obchodování titul část zisku ztratil v důsledku negativní nálady na zahraničních trzích a vybírání zisků před víkendem.

O dalších 13% propadly akcie společnosti AAA Auto. Společnost vydala na začátku týdne ziskové varování a pohřbila naději investorů, kteří doufali v brzký návrat kurzu akcie alespoň k upisovací ceně 55 Kč. Společnost oznámila, že za rok 2007 nedosáhne avizovaného zisku 8 mil. EUR a dokonce se propadne do ztráty. Výše ztráty nebyla zatím oznámena a další směřování tohoto titulu bude jasnější až po oznámení konečných hospodářských výsledků.

V průběhu týdne mírně posílily i akcie Telefónicy O2. Titul se drží v pásmu těsně nad 500 Kč. Možným mezníkem, který naznačí další směřování kurzu akcie, bude příští čtvrtek. 21. února společnost oznámí hospodářské výsledky a důležitým aspektem je výše očekávané dividendy. Analytici očekávají výplatu 40 až 55 Kč z jedné akcie. Což by při současném kurzu znamenalo dividendový výnos až 10,8%. Na skutečnou výši dividendy si musíme ještě chvíli počkat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).