Hlavní navigace

Srážek s divokými zvířaty přibývá. Průměrná škoda na vozidle je 40 tisíc

Komerční sdělení
Počet srážek zvěře na silnicích se rok od roku zvyšuje. Nehody jsou nejčastější na jaře a taky na podzim, a to buďto brzy nad ránem nebo později odpoledne, kdy zvířata pobíhají v šeru nebo ve tmě.

Sdílet

Předloni bylo řidiči nahlášeno 12 tisíc nehod a škoda na autech byla v průměru 40 tisíc. 

Několikanásobně se podle údajů pojišťovny Generali zvyšuje na jaře a na podzim pravděpodobnost srážky se zvěří. Nejčastěji se motoristé potkají se srnčí zvěří nebo divokými prasaty, která jsou z jara více aktivní.

Srážky se zvěří v posledních šesti letech stály život více než desítky lidí. „Ztráty na životě nicméně tak časté nejsou. Obvykle nehoda končí škodou na vozidle, která v průměru dosahuje 40 tisíc korun a pravidelně roste. Je to tím, že jsou auta vybavena stále lepší technikou. Jde například o adaptivní tempomaty, různá čidla, případně xenonová a LED světla,“ popisuje mluvčí společnosti Generali Honza Marek. Pojišťovna podle něj už klientům v rámci pojistného plnění za škody způsobené srážkou se zvěří vyplatila částku přesahující 100 milionů korun.

Připojištění dokáže ušetřit desetitisíce

Život řidičům může zkomplikovat zvíře bez ohledu na velikost. „Škodu v řádu desítek tisíc způsobí i bažant, který poškodí nárazník a dostane se do prostoru motoru, případně ho řidiči srazí čelním sklem, jehož kompletní výměna i u vozů střední třídy může vyjít až na 20 tisíc,“ dodává Honza Marek. Škody a následky na zdraví cestujících jsou pak obvykle ještě vyšší, pokud se řidič snaží srážce zabránit a nabourá do stromu či jiného auta.

Hlavní je při jízdě předvídat a styl jízdy přizpůsobit faktu, že zvěř vběhne autu do cesty. To ale nepomáhá vždy. Proto je lepší ještě vsadit na připojištění k povinnému ručení nebo uzavření havarijního pojištění. Připojištění střetu se zvěří u povinného ručení bylo vylepšení, se kterým přišla jako první pojišťovna Generali. Její klienti ho proto dnes automaticky najdou u tří ze čtyř variant povinného ručení. Možnost připojištění i u jiných pojišťoven se postupně stala standardem. „U nás je limit pojistné částky sto tisíc korun s tisícikorunovou spoluúčastí,“ vysvětluje Honza Marek z pojišťovny Generali.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).