Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Česká pojišťovna plošně zdražuje od Bonifác - Kouzlo časových cen spočívá právě v tom, že...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 2. 2003 12:17

  Bonifác (neregistrovaný)

  Kouzlo časových cen spočívá právě v tom, že jsou časové. Zamyslím-li se nad smyslem pojištění, dojdu zřejmě k závěru, že by případné pojistné plnění mělo být v takové výši, abych si mohl znovu pořídit oč jsem přišel. Tedy mám-li být skutečně pojištěn, pojišťuji se na cenu novou. Cena časová má snad smysl tehdy, když se jedná o novou stavbu do pěti, možná deseti let stáří, kde se časová cena liší od nové jen málo. U starší nemovitosti se pojistím vždy na cenu novou. Ti, kteří toto neudělají, se pak obvykle velmi diví, jaké plnění od pojišťovny dostanou. Paradoxně pak nadávají na pojišťovnu a ne na to, že se špatně pojistili.

  Neznám pojistné podmínky starých pojistných smluv České pojišťovny. Pokud by se skutečně jednalo o pojištění na časovou hodnotu bez stanovení limitu pojistného plnění (např. pojistnou částkou), mohlo by to být výhodné, ale právě jen pro nové domy. Jenže jak chcete mít starou pojistku na nový dům? Na trhu je slušný výběr, každý si může vybrat dobrou pojistku za rozumnou cenu.

 • 5. 2. 2003 21:45

  Richard Kapsa (neregistrovaný)

  Uvedu příklad ze starého pojištění: V 70. letech stál jednoduchý zděný dům přibližně 250 000 Kč a roční pojistné takového domu bylo tehdy stanoveno ve výši 225 Kč. V dnešní době je ale cena srovnatelné stavby až desetkrát vyšší a jednoduchý rodinný dům stojí minimálně 2 500 000 Kč. Současně s růstem cen na trhu několikanásobně vzrostla i výše vyplácené náhrady, kterou ČP poskytuje v případě postižení domu pojistnou událostí. Byl-li by dům z roku 1923 při požáru zcela zničen, bylo by v roce 1983 vyplaceno pojistné plnění na základě pojistné smlouvy uzavřené v 70. letech po odpočtu opotřebení ve výši 175 000 Kč. Oproti tomu podle stejné smlouvy, na jejímž základě dodnes klienti platí pojistné stanovené v 70. letech, by v roce 2003 byla za stejnou škodu na stejném domě vyplacena částka 1 500 000 Kč.
  Domnívám se, že to je dostatečně pádný argument.
  Richard Kapsa

 • 5. 2. 2003 23:04

  Bonifác (neregistrovaný)

  To sice někomu může připadat zajímavé, ale já bych to ani za ty peníze nebral. Dostat za totálku domu v nové hodnotě 2,5 milionu Kč vyplaceno 1,5 milionu - děkuji nechci. To si raději udělám pojistku na novou cenu za odhaduji cca. 2000 Kč za rok a mám klidné spaní. Milion korun je pro mě příliš velká spoluúčast.

 • 9. 2. 2003 19:13

  Gene (neregistrovaný)

  Je to samozřejmě nesmysl, ani při pojištění "na novou cenu" pojišťovna nevyplatí více než časovou hodnotu neboli škodu vzniklou. Pokud by to bylo tak jak říkáte, byla by to přímo pobídka k pojišťovacím podvodům, to mi věřte...

 • 10. 2. 2003 20:56

  Gene (neregistrovaný)

  takže podle Vás: koupím starou kůču, bratru za 80 000,-, pojistim jí "na novou cenu", a kdyby mi - náhodou - vyhořela do základů, zaplatí mi pojišťovna novou za 2 000 000,-? Vaši víru bych chtěl mít...

 • 11. 2. 2003 10:12

    (neregistrovaný)

  No, zapomněl jsem dodat ještě jednu věc. Ta nemovitost musí mít hodnotu minimálně 30 % ceny nové. Což, pokud je řádně udržována má.
  Takže pokud je to "stará kůča na rozpadnutí", tak to samozřejmě neplatí, ale pokud je to dům v dobrém stavu (a třeba i 100 let starý), tak dostanete tolik, abyste si mohl postavit nový.
  Tady není co vymýšlet, je to napsané v pojistných podmínkách.

 • 11. 2. 2003 18:51

  Richard Kapsa (neregistrovaný)

  Tuto informaci mohu potvrdit.

  Richard Kapsa, Česká pojišťovna

 • 12. 2. 2003 12:27

  Bonifác (neregistrovaný)

  Ale to není problém, mou víru mít můžete, pokud si vyberete pojištění u pojišťovny, která umí pojistit nemovitost na cenu novou. Tedy pojistí vás tak, že v případě pojistné události dostanete pojistné plnění ve výši odpovídající nákladům na uvedení pojištěné nemovitosti do původního stavu nebo (při zničení) na její znovupořízení. Pravdu máte v tom, že to nemusí být vždy plnění ve výši pojistné částky, to je horní hranice plnění. Ale rozhodně je to něco zcela jiného, než je plnění v ceně časové!

  Jednou z podmínek uzavření pojistky nejspíš bude vaše prohlášení, že budova je v dobrém technickém stavu. To neznamená, že je nová, může být třeba padesát let stará, ale není to ruina, její stav odpovídá věku a přiměřené údržbě. Čili příklad s kůčou za 80.000,- v nové ceně 2 miliony je zřejmě poněkud mimo. Ale výše uvedený příklad s cenou časovou 1,5 milionu a cenou novou 2,5 milionu může být reálný.

  Pokud by vám pojištěná nemovitost náhodou vyhořela, je to pojistná událost (jste-li pojištěn na riziko požáru). Kdyby to ale náhodou náhoda nebyla, je to nejspíš trestný čin, pokus o pojistný podvod a každopádně důvod k neplnění ze strany pojišťovny a asi i k trestnímu stíhání takového pojistníka. S logikou, kterou uvádíte, by bylo návodem k podvodu téměř každé pojištění. Mohu si přece pojistit například denní dávku v pracovní neschopnosti a pak onemocnět, nebo si uzavřu životní pojištění a pak si drze umřu… Mohu vás ujistit, že si pojišťovny dávají na všechny případy, které jen trochu naznačují, že by mohlo jít o pojistný podvod, velmi bedlivý pozor.

 • 10. 2. 2003 17:24

    (neregistrovaný)

  Ne, opravdu plní cenu nového postavení nemovitosti. Jediná podmínka je ta, že nemovitost znovu postavíte. Když už se vám do stavění chtít nebude, tak potom se skutečně platí cena časová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).