Našemu daňovému systému nerozumí více než tři pětiny (62 %) občanů, zatímco tři lidé z deseti (30 %) jej podle vlastního vyjádření chápou. Vyplývá to z únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Šetření CVVM také konkrétně zjišťovalo, co veřejnost soudí o současné výši daní, pokud jde o lidi s vysokými, s průměrnými a s nízkými příjmy zda by lidé s vysokými příjmy měli na daních odvádět vyšší, stejné či nižší procento z příjmu oproti lidem s nízkým příjmem.
Z průzkumu vyplynulo, že jen 8 % občanů považuje daně lidí s vysokými příjmy u nás za vysoké, 18 % za přiměřené a 62 % za nízké, v tom 25 % dokonce za „příliš nízké“. Daně lidí s průměrným příjmem jsou necelými dvěma pětinami (38 %) respondentů hodnoceny jako vysoké a přibližně polovinou (49 %) jako přiměřené, za nízké je označují pouhá 3 % dotázaných. Daně lidí s nízkým příjmem vidí dvoutřetinová většina občanů (68 %) jako vysoké, 19 % jako přiměřené a 3 % jako nízké. „Z těchto celkových výsledků lze usoudit, že většina veřejnosti nepovažuje rozložení daňového břemene mezi jednotlivé příjmové skupiny obyvatelstva za příliš spravedlivé“, komentuje výsledky CVVM.
Česká veřejnost by podle průzkumu preferovala progresivní zdaňování osobních příjmů. Celkem 72 % dotázaných soudí, že by procento odvedené na daních u lidí s vysokými příjmy mělo být vyšší než u lidí s nízkými příjmy, přičemž 36 % dokonce uvedlo, že by mělo být „mnohem vyšší“. 20 % respondentů se vyslovilo pro zdaňování stejnou sazbou bez ohledu na výši příjmu a jen zanedbatelná část (1 %) dotázaných uváděla, že by lidé s vyššími příjmy měli na daních odvádět relativně menší část z nich v porovnání s těmi, kdo mají nízký příjem.
Zdroj: CVVM