Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen AG (Erste Bank) prodá (za podmínky, že tuto transakci schválí příslušné úřady na ochranu hospodářské soutěže a lokální úřady vykonávající dozor nad pojišťovnami) své podíly v pojišťovně s Versicherung v Rakousku včetně jejích středo- a východoevropských dceřiných pojišťoven v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Chorvatsku a včetně obou rumunských pojišťoven společnosti Banca Comercială Română společnosti WIENER STÄDTISCHE Versicherung AG skupině Vienna Insurance Group (VIG). Erste Bank a její dceřiné bankovní společnosti ve střední a východní Evropě si v lokálních životních pojišťovnách ponechají vždy pětiprocentní podíl.
Příslušnou smlouvu včera podepsali generální ředitel Erste Bank Andreas Treichl a generální ředitel VIG Günter Geyer. Celková cena transakce činí 1,445 miliardy EUR.
Kromě převzetí dceřiných pojišťoven byla mezi oběma koncerny rovněž podepsána distribuční smlouva na 15 let. Obě strany se touto smlouvou zavazují, že budou přednostně distribuovat produkty svého partnera prostřednictvím vlastní distribuční sítě. VIG tak získá přístup do více než 2900 poboček a k více než 16 milionům zákazníků Erste Bank v tomto regionu. Erste Bank zase bude moci oslovit zhruba 10 milionů zákazníků VIG v těch zemích, kde v současné době působí oba partneři.
Skupina VIG je již mnoho let partnerem skupiny Erste Bank v oblasti neživotního pojištění. V této souvislosti byl také skupině VIG v roce 2004 prodán segment neživotního pojištění Pojišťovny České spořitelny.