Internetové reklamy nebankovních subjektů na spotřebitelský úvěr nejčastěji porušují zákon. Vyplývá to ze šetření inspektorů České obchodní inspekce, podle kterých často reklama neobsahuje všechny povinné důležité údaje o finančním produktu.
Spotřebitelé by neměli podcenit podrobné seznámení s podmínkami zprostředkování nebo poskytnutí úvěru. Hlavně by měli znát „cenu půjčky“, tj. celkovou finanční částku, kterou za úvěr zaplatí. Smluvní podmínky by si měli pozorně přečíst a všemi dostupnými způsoby ověřit dříve, než jakoukoliv smlouvu podepíší,
upozornil Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI.
Z celoročního vyhodnocení výsledků kontrol ČOI vyplynulo, že porušení právních předpisů bylo zjištěno v 74,4 % z celkového počtu 269 kontrol. Nejčastěji reklama neobsahovala údaje o úvěru, které předepisuje zákon nebo v reklamě či dokumentaci pro spotřebitele chyběl rozsah oprávnění věřitele nebo zprostředkovatele. Častým nešvarem se staly také chybné nebo vůbec neuvedené údaje o roční procentní sazbě nákladů na úvěr, informace o výpůjční úrokové sazby a právu odstoupit od smlouvy nebo absence předsmluvních informací.
Výsledky kontrol potvrdily, že zprostředkovatelé i poskytovatelé spotřebitelského úvěru z nebankovního sektoru stále trvale a závažným způsobem porušují zákon o spotřebitelském úvěru. Proto bude kontrolní činnost v této oblasti pokračovat i v letošním roce. Pokud narazíte na nabídku úvěru s nedostatečnými informacemi nebo podivnými podmínkami, můžete ke kontrole ČOI zadat podnět přímo vy.