„K tomu, aby od svíček vzplanul vánoční stromeček a od něj i zařízení domácnosti, stačí chvilka nepozornosti,“ říká ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny Jaroslav Král, podle něhož jsou původci takovýchto pojistných událostí často děti, ale i domácí zvířata, zejména psi. Vzniklé škody jsou sice naštěstí většinou jen malé, ale v případě většího požáru se mohou vyšplhat do statisíců i milionů korun. „I při malé škodě však má postižená rodina zcela pokažené Vánoce,“ dodává Král. Podle Istvána Hangyási, ředitele oddělení likvidace škod maďarské pojišťovny K&H Biztosító, která rovněž patří do Skupiny KBC, mají požáry běžně na svědomí také bez dozoru zanechané adventní věnce. Walter Possemiers z belgického ústředí KBC navíc upozorňuje, že vánoční stromečky a adventní věnce nemusí vzplanout jen od klasických svíček, ale že příčinou může být i defektní elektrické osvětlení. V Belgii požáry někdy souvisí i s přípravou tradičních sýrových fondue a dalších jídel zhotovovaných na rozpáleném oleji.
Druhou velkou skupinou „typických“ vánočních a novoročních pojistných událostí jsou úrazy, které se obvykle koncentrují do silvestrovského období a souvisejí s neopatrným užíváním zábavné pyrotechniky a zvýšenou konzumací alkoholu. „Každoročně však registrujeme také řadu úrazů, které vznikly v souvislosti se zdobením vánočních stromečků nebo dokonce i balením vánočních dárků,“ říká Walter Possemiers.
„I když během vánočních svátků zpravidla poněkud klesá aktivita zlodějů, bohužel ani v tomto období se lidé před nimi nemohou cítit zcela bezpečně,“ uvádí Jaroslav Král další okruh pojistných událostí. Častější jsou pak krádeže a vloupání v samotném závěru roku. Jak přitom poznamenává István Hangyási, „vhodným“ okamžikem pro zloděje jsou silvestrovské oslavy. „Zábavná pyrotechnika často působí takový hluk, že při vloupání do domů, které jejich majitelé na Silvestra opustili, nejsou slyšet poplašné systémy. Sousedi tak nemohou včas upozornit policii,“ vysvětluje Hangyási.