Ohledně stavebního spoření se před časem dost psalo o změnách. Kdy začnou platit a co se změní? Tuším, že to bylo něco o rozšíření účelovosti podpory, aby jí bylo možné využít třeba jako spoření na důchod nebo aby se z ní dalo platit studium. O jaké změny přesně jde a kdy by měly začít platit?
Díky
Všechny změny, které byly navrhovány v novele zákona O stavebním spoření pádem vlády a rozpuštěním sněmovny padly. Podmínky stavebního spoření zůstávají stejné jako doposud.
notNovela chtěla zavést dvě novinky. Za prvé je to bylo účelové použití státní podpory výhradně na bytové potřeby. A druhým tématem byla specializace stavebních spořitelen.
Navržená úprava čerpání státní podpory výhradně na bytové potřeby se jeví jako logická. Navíc úvěry a překlenovací úvěry jsou využívány jen na bydlení a převažující část účastníků stavebního spoření využívá i naspořené prostředky včetně státní podpory taktéž na své na bytové potřeby. Bylo by to ale velkou administrativní zátěží jak pro klienty tak spořitelny.
Zásadně jsme nesouhlasili, s návrhem druhé zásadní změny, a to zrušení tzv. specializace a otevření trhu komerčním bankám. Jako zásadně nepřijatelné jsme vnímali v této části novely nastolení nerovného právního i podnikatelského prostředí.
Zároveň je nutné připomenout, že stavební spoření není jedinou oblastí podléhající speciální regulaci. Obdobně funguje penzijní připojištění a komerční pojištění. Když chcete jakékoli pojištění, můžete uzavřít smlouvu jen s pojišťovnou. Pokud chcete penzijní připojištění, musíte se obrátit pouze na penzijní fondy. To všechno jsou uzavřené, specializované systémy a nikdo se nad tím nijak nepozastavuje.
Do budoucna chceme, aby stavební spoření a využití státní podpory bylo výhodné jak pro stát, tak pro občany. Chceme diskutovat o možném rozšíření účelovosti do oblasti zajištění na stáří a vzdělání, chceme na těchto tématech pracovat.