Dobrý den, je mi 27 let vystudoval jsem vysokou školu a jsem už asi rok zaevidovaný na ÚP. Trvalé bydliště mám na městě, tedy dalo by se říci, že jsem bezdomovec. Avšak přespávám u kamaráda. V plánu mám jít bydlet do nějakého podnájmu s více lidma, Chci se zeptat zda mám nárok na dávku bydlení třeba v nějakém zařízení anebo pomoc v hmotné nouzi. Jelikož už nejsem student do 26 let soustavně se připravující na své budoucí povolání, rodiče ze zákona mě nemají povinnost živit.
Děkuji.
Zcela určitě si zajděte na Úřad práce, na oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi a nechte si posoudit nárok dávky, mezi které patří příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi se posuzují jednak dle celkových příjmů rodiny či jednotlivce, ale také dle sociálních a majetkových poměrů. Vaše životní minimum je 3410,-Kč. Pokud jste nemajetný, zcela bez příjmů, svobodný, bezdětný, žijete a hospodaříte sám (kamarád se do společně posuzovaných osob nezapočítává), tak by Vám příspěvek na živobytí měl vyjít v částce stejné, jako je Vaše životní minimum.
Co se týče nějaké dávky na bydlení. Pokud byste bydlel někde v podnájmu s více lidmi, podnájemní smlouva by byla na Vaše jméno, žádat o doplatek na bydlení ze systému dávek hmotné nouze, byste mohl, ale dokládal byste příjmy všech osob, kteří by tam s vámi bydleli… Nárok na doplatek na bydlení vzniká i na ubytovnách, azylových domech – vždy byste musel mít ale smlouvu o ubytování na své jméno. Jednou z podmínek pro doplatek na bydlení také je, abyste měl nárok na příspěvek na živobytí.
Ze systému státní sociální podpory vzniká nárok na příspěvek na bydlení za podmínky, kdy byste byl nájemcem či vlastníkem bytu či nemovitosti a zároveň byste v tomto bytě měl trvalý pobyt. Toto nesplňujete.
Návštěvu na Úřadu práce zbytečně neodkládejte, dávky pomoci v hmotné nouzi se totiž nevyplácejí zpětně.