Inflace znehodnotí úspory

Dobrý den, po 17.letém spoření i s přispěním zaměstnavatele jsem naspořil 1,5 ročního platu (360.000,-) což se mi zdá strašně málo. Před 17. lety by to bylo hodně peněz, dnes nic moc, vše zbaštila inflace. Do penze zbývá 12 let. Ráno otevřu zprávy na netu, potom noviny, každý den docházím k závěru, že je svět neuvěřitelně špatně řízen naprostými diletanty a je zajímavé, že to nikdo neřeší. Většina států hospodaří na dluh a nikdo nedokáže odpovědět zda lze takto pokračovat do nekonečna, tím se finanční oblast stává nedůvěryhodnou spolu s neustálými státními zásahy do již zavedeného penz. spoření a inflace tomu dává korunu. Zkrátím to: investovat na dlouhá léta je veliké riziko a nevyplatí se, moje vlasní zkušenost. Děkuji.

Myšurek
10. 5. 2016 22:09

Odpověď

Dobrý den. Inflace je samozřejmě velký nepřítel spoření, ale například Transformovaný fond NN Penzijní společnosti překonal v období od roku 2000 do roku 2015 inflaci v 11 letech z celkových 16. Problematické bylo hlavně období kolem hospodářské krize v roce 2008. Důležité ale je, že spoření na penzi prostřednictvím penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření probíhá u většiny klientů formou pravidelných měsíčních úložek, takže dochází k průměrování nákladů i výnosů investice a podobný efekt funguje i z pohledu inflace vložených prostředků. Transformované fondy garantují nezáporné zhodnocení, fungují tedy hlavně jako uchovatel hodnoty vložených prostředků a je velmi nepravděpodobné, že by prostředky účastníků nějak výrazně zhodnotily, protože penzijní společnosti ze zákona investují do českých státních dluhopisů s velmi nízkým (se zbytkovou splatností do cca 6-7 let dokonce se záporným) zhodnocením.

Zajímavý potenciál zhodnocení, ale samozřejmě i ztráty, mají účastnické fondy, které investují do akcií a akciových podílových fondů. U nich platí, že čím delší je investiční horizont, tím menší je riziko ztráty. Pokud bychom si vzali stejné období, tj. 16 let od roku 2000 a investovali např. 40 USD měsíčně do indexu S&P 500 (index je tvořen 500 předními akciovými tituly většinou amerických společností a byl zaveden v roce 1957), tak za 16 let vložíme celkem 7 680 USD, avšak hodnota portfolia v lednu roku 2016 by byla 13 903 USD (pro zjednodušení výpočtu neuvažuji daně a poplatky), což odpovídá velmi pěknému průměrnému ročnímu výnosu ve výši 7,071 %. Samozřejmě je důležité pamatovat na fakt, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích.

Pokud si člověk spoří na stáří konzervativním způsobem, tak si musí předem propočítat potřebnou cílovou částku a přizpůsobit tomu výši měsíčních příspěvků. Pokud byste chtěl mít za 12 let, které vám zbývají do penze, cca 1 milion Kč a spoříte si v některém z transformovaných fondů s očekávaným zhodnocením kolem 1 % ročně, tak byste měl mít nastavený měsíční příspěvek ve výši 4 000 Kč (v součtu s příspěvkem zaměstnavatele).

Vladimír Dvořák (Poradce pro penzijní spoření)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).