Můj druh má 45 let a protože předpokládám, že bude muset využít předdůchod, snažíme se pro něj peníze na stáří uspořit.
Spoříme na penzijní ůčastnický fond 1000 Kč (oba), stavební spoření 1700 Kč měsíčně (také oba) tak, aby získal maximální státní příspěvek. Více na tyto produkty zřejmě nemá smysl dávat. Co nám poradíte, kam jinam spořit. Já již v důchodu jsem, hypotéku na dům ve vlastnictví jsme zaplatili. A má vůbec smysl v naší situaci vúbec více spořit?
Děkuji za typ.
Dobrý den. Pokud má člověk z čeho spořit, tak by určitě spořit měl a to nejen na důchod, ale i pro případ nenadálých situací, které s sebou nesou finanční výdaje. Pro kvalitní posouzení vaší finanční situace bych potřeboval více informací, ale obecně je vždy dobré nesázet vše na jednu kartu, ale diverzifikovat. Vlastní bydlení je velmi dobrou investicí, finanční produkty se státní podporou, jako je spoření na penzi nebo stavební spoření, jsou také dobrou volbou. Část úspor je dobré držet i v likvidnější formě, kterou nabízejí například podílové fondy. V dnešní době (téměř) nulových úroků nemá smysl držet peníze na účtech v bankách a podílové fondy představují jednoduchý způsob pro pravidelné odkládání prostředků, ke kterým se v případě potřeby snadno dostanete.
Co se týče penzijního připojištění / doplňkového penzijního spoření, tak částka 1000 Kč měsíčně je optimální z pohledu maximálních státních příspěvků, které jsou 2760 Kč ročně. Pokud byste chtěli využít i maximální daňové odpočty, doporučuji navýšit částku na 2000 Kč měsíčně, která odpovídá úspoře na daních 1800 Kč ročně.