Jednak Kalousek setavoval rozpočet podle zákona o rozpočtu, a podle něj se rozpočet setavuje podle dva roky starých statistických dat. (Novější v době, kdy se rozpočet začíná připravovat, k disposici nejsou.) Kdo předvídal krizi v roce 2006? A pokud by Kalousek použil aktuálnější data, porušil by zákon.
A zadruhé, Kalousek říkal že se nás netýká FINANČNÍ krize, a v tom měl pravdu. (Kolik bank u nás zkrachovalo, či je musel sanovat stát?).
Tak tak.FINANČNÍ krize u nás opravdu nebyla, neb jsme si jí v tichosti prošli koncem devadesátých let. A pokud se týká té hospodářské, tak to co tu máme má spíš charakter běžné recese, než hospodářské krize. Vždyť jde o pár procent HDP. Krize fakt vypadá trochu jinak, stačí si o tom něco přečíst… Co je ale problém, to jsou nenažrané veřejné finance a v nich, bohužel, mandatorní výdaje.
Mandatorni vydaje sou nahodou super vec. Mandatorni vydaj je ten vydaj, se kterym nemuze vlada a poslanecka znemovna jednoduse pohnout. Na to aby jim pohla musi upravit souvisejici zakony a to neni tak trivialni. Take si myslim, ze z mandatornich vydaju jede daleko mensi procento penez na korupci. Osobne bych byl radsi, kdyby vetsina rozpoctu byly mandatorni vydaje a pouze mala cast, by byla pro rychlou reakci na zmenu.
Stat neni soukroma spolecnost a tudiz nepotrebuje pruzne reagovat na zmeny na trhu. Jeho ulohy jsou vicemne dane. Vime o co se ma starat a co ma zajistovat. Neni duvod aby se poorad dokola urcovalo kolik to ma stat. Ano zmena je mozna, kdyz se ukaze ze nekde penize chybi, nebo prebyvaji, ale nemyslim, ze je potreba to menit kazdy rok.
Myslim ze problem neni ve vysce mandatornich vydaju, ale v jejich slozeni. No a durhy problem je ten, ze tyto mandatorni vydaje nejsou stanoveny jako procento z vybranych penez, ale jako fixni castka vetsinou podle poctu prijemcu.
Uz dnes jsou mandatorni vydaje snad 80% rozpoctu, jestli se nepletu.
Vyplacet mandatorni vydaje jako % z rozpoctu – to by vas ti lide, co prispivali na duchod moc radi nemeli, kdyz jim budete tvrdit, ze je jich moc a jejich deti a vnuci nevytvareji dostatecne velky rozpocet ze svych dani.
Jenze ono k tomu stejne jednou dojde. Mozna to nebude stanoveno jako pevne procento, ale kazdy rok se to bude schvalovat znovu, ale dojde k tomu. Protoze proste nebude mozne davat vice nez 100% z prijmu na duchodu (a ani tech sto procent na to nebude mozne davat).
P.S.: Oni prispivali na duchody, ale zaroven si nevytvorili dost prispivatelu. Takze si to zavinili sami. No a pokud se na ne budeme ohlizet, budeme na tom jeste mnohem hure. Takze ja budu urcite volit staranu, ktera bude duchody snizovat.
To, že něco nevíte, ještě neznamená, že ten, kdo něco ví, je lhář. Tyto socdemácké zvyklosti nenoste na veřejnost, kde nemusí být pouze nevědomí tupci.
Ten „blábol“, jak říkáte, prohlásil Škromach na jednom předvolebním meetingu v Českých Budějovicích na sklonku léta, roku 2007. Stačí trošku zagooglovat.
Nárůst dluhu v ČR: za vlády Klause 14 miliard Kč, za Tošovského 21 miliard Kč, za Zemana 201 miliard Kč, za Špidly a Paroubka 406 miliard Kč /!/, za Topolánka 197 miliard Kč, za Fischera 195 miliard Kč, rok 2010 bude asi 200 miliard Kč. Ovšem poslední 3 údaje jsou ovlivněny mezinárodní krizí !
> Volatilita a výrazné výkyvy kurzu koruny
Volatilita? Vazne? To by me zajimalo, kolik lidi vi, co to znamena …
Ta „volatilita“ je tam spravne („kolisavost, nestalost, zmeny, …“).
Svym komentarem jsem chtel vyjadrit smutek nad pronikanim anglickym slov do cestiny, kde to vubec neni zapotrebi, protoze existuji ceske nahrady. Vetsina lidi tomu pak nerozumi nebo jim trva zbytecne dlouho, nez si to „prelozi“.
Autor clanku sice muze mit pocit jiste „elity“, protoze pouziva slova, ktere vetsina lidi normalne nepouziva, ale kdyby si nasel nejake clanky na tema pouzivani cizich slov, zjistil by, ze je to priznak spise slabsi inteligence.
Jestli chce pouzivat anglicka slova, tak to muze cele napsat rovnou anglicky. Me by to bylo jedno. Ja anglicky umim.
P.S. Kolik z vas na vejsce vedelo, co je to „kovariance“, „permeabilita“, „derivace“ apod? Nemyslim ten vzorec za tim vyrazem, ale PODSTATU. V anglictine to dava smysl. V cestine ne.
O slovech jako „management“ (rizeni, vedeni), „marketing“ (odbyt) atd. se snad ani nebudu rozepisovat.
Ono cílem odborného textu je nejenom jazykově krásný text, ale především sdělení nějaké informace. A pro tento účel je třeba vyjadřovat se pokud možno přesně. Už jsem četl mnoho textů, které sice byly „česky“, ale pochopit, co přesně tím autor myslí, bylo velmi obtížné. Anglické termíny mají většinou v rámci oboru jasný význam a zažité české ekvivalenty k nim neexistují. Například ten váš „odbyt“. Já pod ním chápu spíš prodej (to, co dělá „sales“ oddělení), než „marketing“.
> a to je dobře nebo špatně že nebude euro?
Je to dobre, protoze:Tak si vyber.
Mozna je to vsechno ale uplne jinak. Ja tomu zas' tak moc nerozumim :-)
Ten clanek pise o tom co se obecne rika. Prilisne zadluzeni, spatna vyvoj verejnych financi atd. Ale porad tam neni napsano proc nemuzeme prijmout Euro.
Nejak sem se nikde nedocetl na vliv techto ukazatelu na prijeti Eura. Proce tam tereba neni ukazatel schopnosti rozmnozovani tucnaku v Prazske Zoo?
Jaky vliv muze mit stat se spatnymi verejnymi financemi na Euro? To je neco co sem se zatim v zadnem clanku nedocetl.
> Ten clanek pise o tom co se obecne rika. Prilisne zadluzeni, spatna vyvoj verejnych financi atd. Ale porad tam neni napsano proc nemuzeme prijmout Euro.
Vzdyt tam je cely odstavec, co se jmenuje „Splní Česko konvergenční kritéria?“.
CR prave ta kriteria zavedeni eura (rozpoctovy deficit, vyvoj statniho dluhu, … ) nesplnuje a ani vyhledove je splnovat nebude. Naopak jeste hrozi, ze se propadneme i pod celkovou uroven maximalniho zadluzeni jako procenta HDP (60%).
Ale proc ta kriteria? Jaky maji vztah, k euru? Proc existuji konvergencni kriteria?
P.S.: Ale mate pravdu, ve chvili kdyz jsou dana kreiteria tak se da rict, ze je nesplnujeme. To mete pravdu. Pak je zde otazka, proc nekdo vyplodil dalsi clanek, ktery nic noveho nerika? Vzdyt tohle se omila do tydne dvakrat v televizi v radiu a vsude jinde na internetu. Tak proc zase dalsi takovy clanek?
> ve chvili kdyz jsou dana kreiteria tak se da rict, ze je nesplnujeme. To mete pravdu. Pak je zde otazka, proc nekdo vyplodil dalsi clanek, ktery nic noveho nerika?
Clanek nove rika to, ze ani po dalsich X letech se v CR nejenze nic nezmenilo k lepsimu, naopak se to jeste zhorsilo. CR se snazi dosahnout na euro kriteria uz snad 15 let. Kazdy rok to odlozi o dalsi rok az dva, aby se pak zjistilo to, co jsem napsal vyse (situace jeste horsi nez na zacatku). Vypadame jak banda blbcu, co si ani neumi udelat poradek ve vlastni penezence i kdyz vsem kolem rikame, ze to mame pod kontrolou a ze tentokrat uz si v tom bordelu skutecne poradek udelame.
Ta kriteria se sleduji dukladne, zvlastne po tom, co Recko priznalo, ze ve sve prihlasce k euru lhali o svem schodku a podivej, kde jsou ted – 300 miliard euro dluh (skoro 100 000 euro pro kazdou reckou domacnost) a ECB si neni jista, co presne delat (oficialne je v tom ma nechat vymachat a zbankrotovat, ale to ovlivnuje hodnotu eura a mozna bude levnejsi ty jejich dluhy zaplatit a doufat, ze za par let nenasekaji dalsi diru ctvrt bilionu euro).
> Ale proc ta kriteria? Jaky maji vztah, k euru? Proc existuji konvergencni kriteria?
Jak by se ti libilo, kdyby nejaka zeme chtela prijmout ceskou korunu jako platidlo a pritom by kazdy rok meli schodek 10% rozpoctu a vytvareli stomiliardove dluhy jak na bezicim pasu? Nechtel by si radeji aby meli hodnoty blizke tomu, co ma CR?
Ta kriteria byla stanovena:Vubec by mne to nevadilo. Proc by melo? Copak nekomu vadi kdyz nejaka firma pouzva CK? A ze treba hospodari se schodkem? Kdyz se treba mkrnete na to kolik zemi ma jako oficialni platidlo americky dolar, tak nechapu proc s Eurem je takovy problem. Zrovna nedavno ho jako sve oficialni platidlo zavedla jedna (tusim africka) zemne, aby tak zastavila velkou inflaci.
Ja osobne si myslim, ze Amerika je rada za to ze jeji menu pouzivaji v jinych zemich.
Uz vyse v diskuzi se psalo o pouzivani anglickych slov, tak snad jen pro jistotu dodam vyznam slova „konvergovat“ pro ty, kteri nevi, co to presne znamena.
Znamena to „priblizovat se, blizit se“. Tedy „konvergencni kriteria“ doslovne cesky znamena „priblizovaci/zblizovaci podminky“ (omlovam se za chybejici hacky a carky).