Názory k článku Příběh prvý: eBanka v číslech aneb krátká cesta ze dna

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 7. 2006 7:19

    Lívie (neregistrovaný)
    Začíná tu opět skoromonopol peněžních ústavů. Kolik tu zůstane větších hráčů - nemyslím tím pohraničí, kam jdou místní německé banky nebo Prahu - Obchodka, Komerčka, spořka, žárovkáři z GE, Živnobanka se fúzuje s HB, Citybank moc pro lidi není, spíš prodává úvěrové karty snad bez nutnosti mít u nich účet. Raifaisenka určitě zlikviduje část poboček, protože jsou ve stejných městech jako eBanka. U nás jsou od sebe vzdáleny asi 300 m. Přitom co jsem slyšel, tak zrovna Reifaisenka se u nás potýkala s nezájmem klientů a jejich poplatková politika nebyla zrovna optimální. Jeden poplatek zrušili, to troubili do světa, ale 3 další zavedli nebo zvýšili. A to již v naprosté tichosti. Jako kdysi eBanka: klient nemusí platit žádné poplatky za vedení účtu. Ale už neřekla, že na účet musí přijít jistá suma peněz. Takové podrazácké jednání... Pak to myslím někdo napad (Rada pro reklamu ?) a pak tam tu sumu museli doplnit. Kolega, co kdysi v Raifaisence pracoval, říkal, že je tam děs a běs. Šílené nesplnitelné plány získávat bonitní firemní klientelu (ne nějaký začínající živnostník). Tím, že u nás začala s expanzí pozdě, měly větší firmy svůj peněžní ústav zvolený a nikomu se nechtělo přecházet jinam, když o nich nikdo ani nic přesně nevěděl. A tak se tam střídal i managment, protože ten stávající pro neplnění plánu neustále vyhazovali. Jó, a programy v němčině. Nejen speciální bankovní aplikace, ale snad i Office - World, Excel ... To bych brala tak dva roky po převratu, ale v této době?

    Bawag taky u nás rozjela kampaň a teď se prodává ...

    S bankami u nás se veksluje jak s bonama před Tuzexem. Nevím, jestli je ve světě normální neustále s bankami cosi provádět...
  • 28. 7. 2006 8:22

    czeXit (neregistrovaný)
    "Jako kdysi eBanka: klient nemusí platit žádné poplatky za vedení účtu. Ale už neřekla, že na účet musí přijít jistá suma peněz."

    me to ale smysl dava - proc by mela vest ucet nekomu zadarmo kdyz mu tam prijde par stovek za mesic?
    pro kazdou banku jsou lukrativni klienti se solidnim prijmem, ne babicka s dvema slozenkami. Limit 15000 mesicne za ktery ziskas vedeni uctu zadarmo mi neprijde nijak straslivy.

    P.S. nesmis take verit vsem reklamam - obcas se v nich i lze... umyslne nebo z nedostatku casu/mista
  • 28. 7. 2006 8:31

    Tomáš Marný (neregistrovaný)
    Ona se jeBanka v reklamách jaksi z vrozené skromnosti zapomínala zmínit i o tom, že vedení účtu je sice při určitém měsíčním vkladu zdarma, ale že třeba převod do jiné banky stojí u programu "Základ zdarma" 7,90 Kč, zatímco u jiných bank obvykle 2-4,- Kč.
  • 30. 7. 2006 22:42

    petra (neregistrovaný)
    I tak se vyplati,
    mam osobni zkusenost - jakysi superprogram v Ceske siditelne stoji 90Kc/mes aniz bych prevedla jedinou korunu jinam, pravda ziskam 5 vyberu z ATM zdarma. Ale jdeme dale: u CS se objevuje jakasi polozka Platba z/do jine banky za 5,90 (kde jste vzal 2-4kc?) dalsi polozky tzv. ucetni od 2-5Kc. Podtrzeno secteno za mesicni provoz jsem utratila neco mezi 110-125Kc. U eBanky tento NAPROSTO stejny provoz cini cca 90korun (necelych).
    Tak a ted mi vysvetlete ten rozdil a tu drahou banku "pane".
  • 31. 7. 2006 8:20

    Tomáš Marný (neregistrovaný)
    Asi to máte trošku popletené, ČS nemá položky končící na 90,- haléřů... A ty 2 Kč jsou právě u ČS při použití internetového bankovnictví, 4 Kč u Raiffeisen.
  • 28. 7. 2006 11:26

    XP (neregistrovaný)
    smysl: tady jde o to, že eBanka neřekla vše - tedy že nebude počítat poplatky, pokud na účet dorazí 15000 měsíčně a výš. Vypadalo to pak, že poplatky nebude počítat i při nižších částkách.
    Bohužel, dost lidí ani v této zatraceně drahé na oněch 15000 nedosáhne! Do jaké banky mají chodit klienti s nižšími příjmy? Pokud se braly výplaty přímo u zaměstnavatele, řada lidí žádné konto v bance ani nepotřebovala.

    P.S. čemu mohu v této "demokratické" republice vůbec věřit? Když se lže v reklamě ... Když lhali komunisti, s. Havel kvůli tomu dělal revoluci.
  • 28. 7. 2006 11:57

    anonymní
    To je jednoduché - ať lidé s nižšími příjmy chodí do banky, která takové pravidlo nemá. Nastavit minimální zůstatek a transkanční limit je legitimní zpusob jak si vybírat klienty a preferovat bohatší lidi na kterých potencionálně banka více vydělá. To je legitimní strategie. Kdybych měl banku podobného typu, dělal bych to taky tak.

    Nutnost minimálního transkačního limitu není ze strany ebanky zatajená. Samozřejmě, že reklama vždycky zjednodušuje, aby lidi nalákala, ale svéprávný člověk zjistí nutnost transakčního limitu velice rychle a má možnost se rozhodout jestli podmínku splňuje a je to pro něj výhodné. Reklama neslouží k informování, má vzbudit zájem a nemůže a ani nechce být vyčerpávající a citovat kompletní ceník a obchodní podmínky.
  • 30. 7. 2006 14:59

    anonymní
    proc by mela vest ucet nekomu zadarmo Poplatek za vedení účtu není ve světě obvyklý. Většina bank si za vedení účtu nic neinkasuje a tak by tomu mělo být i u nás. Spíše vyvstává otázka proč bych měl bance platit za vedení účtu, když ji svěřuji své peníze?
  • 31. 7. 2006 7:53

    M.L.
    Poplatek za vedení účtu není ve světě obvyklý.
    V kolika svetovych bankach jste mel ucet? Poplatky za vedeni uctu se plati leckde, verte nebo neverte i v takzvane "zapadni" cizine.
  • 1. 8. 2006 7:50

    anonymní
    To je velky mytus. Samozrejme me poplatky taky stvou. Ale pokud mate penize na beznem uctu tak nesverujete bance penize k podnikani. Chcete je mit v kazdem okamziku k dispozici a chcete mit moznost je pouzivat. To je sluzba pro vas ne pro banku. Penize ke zhodnoceni sverujete stavebnim sporitelnam, penzijnim fondum, atd. Tam ma vyznam se pozastavovat nad poplatkem za vedeni..

    Pokud nejaka banka penize nechce za vedeni, znamena to, ze je ziskava jinym zpusobem (jine poplatky jsou vetsi) nebo je financuje z jinych aktivit.
  • 28. 7. 2006 15:16

    T (neregistrovaný)
    Náhodou RB vycházela z mnoha srovnání na poplatky velice dobře.
    Přechod z KB do RB byl pro mě jako balzám na nervy.

    Mimo jiné vždyť KB ani neumí napsat číslo účtu - do něho montuje nějaké nadbytečné pomlčky a lidi pak mají problémy tam poslat peníze.

    Ale skoromonopol to tu je. Jakmile dá jedna banka od něčeho ruce pryč, vědí to všichni. Alespoň se to říká.
  • 29. 7. 2006 18:02

    anonymní
    Mám účet v eBance, kde příkaz k úhradě vyžaduje "pomlčku". V poslední době KB podle vás nadbytečnou pomlčku ve svých číslech účtu neuvádí, takže mám problémy na jejich účty cokoliv převést. Vzhledem k tomu, že předčíslí má maximálně 6 znaků, základní část maximálně 10 znaků a cílový účet jich měl asi 12, pomlčka tam někde musela být. Musel jsem dojít na pobočku KB a zjistit, kde má být pomlčka.

    Doufám, že oddělení na předčíslí a základní část účtu ČNB zruší.
  • 31. 7. 2006 10:45

    Pavel (neregistrovaný)
    Hm, umíte počítat do deseti? Základní část účtu ma max 10 znaků, a pokud je uvedeno všech deset znaků, pomlčku netřeba psáti. Takže pokud máte číslo účtu bez pomlčky, stačí odpočítat deset znaků od konce a víte, kam tu pomlčku vrazit (a navíc si můžete ušetřit psaní nul za pomlčkou).
  • 28. 7. 2006 17:57

    Petr (neregistrovaný)
    Trochu me zarazila cena odprodanych pohledavek z debeta spotrebitelskych uveru: za 56 mil prodano vs. 185 mil. v pohledavkach.
    Chtel bych se zeptat nekoho informovanejsiho, zda je to tak bezne. Ja mel zatim za to, ze pohledavky prave ze spotrebitelskych uveru (tj. pujcek beznym obcanum) prece nemusi byt nejak spatne vymahatelne (exekuce), narozdil treba od uveru pravnickym osobam, kdy opravdu nemusi byt brat kde a konkurz vse ukonci.
    Dik.
  • 29. 7. 2006 21:58

    Jarry (neregistrovaný)
    U spotrebitelaku je problem v tom, ze nez z cloveka vyrazite ten dluh, vynalozite na to spoustu energie a penez. Proto si banka uctuje vysoke sankcni uroky. Ale pokud se jedna o spotrebak ve vysi 50 tis, tak to nema smysl resit pres soud a cekat na vysledek rok, kdyz to muzu odepsat hned - i kdyz za mene penez. Dulezite je, odepsat pohledavku co nejdriv. U firmy je to dnes jednodussi proto, ze nez dam nejake firme pet melcku, poradne si ji proverim a sleduju jeji toky penez za alespon tri roky. Kdybych tohle delal u kazdeho spotrebaku, tak bude muset byt urokova sazba 20%.
  • 31. 7. 2006 9:25

    George (neregistrovaný)
    V rámci tzv. Stabilizačního programu, ve kterém bylo původně tuším 6 bank, přičemž eBanka jako jediná z nich nakonec nezkrachovala, bylo z peněz daňových poplatníků "investováno" 10 mld Kč (opravte mne prosím). V článku mi chybí informace o tom, kam se tyto peníze poděly, respektive jestli eBanka tyto peníze vrátila do státního rozpočtu ? A nebo si páni manažeři z eBanky / PPF dělají byznys za peníze daňových poplatníků ???
  • 31. 7. 2006 9:41

    fOOT (neregistrovaný)
    Pro petru (neregistrovaný) 30. 7. 22:42 : nesmíte brát českou šiditelnu (doufám, že se jedná o českou spořitelnu a.s.) jako vzor. Tam jsou zloději na entou. To oni zde zavedli většinu poplatků, které tady dosud neexistovaly a které si ani její vlastní rakouská Erste neodváží tam doma praktikovat.

    K uživatel si přál zůstat v anonymitě 28. 7. 11:57: když se porozhlédnete po našich bankách, tak každá by jen hrabala a žádná nemá zájem o "běžné" občany (2/3 nedosáhne na průměrnou mzdu která je cca 18 tisíc ovšem hrubého!). Takže tato příjmová skupina kam má chodit? Hlavně tato skupina by totiž stála o "odpouštění" poplatků. Pokud někomu chodí na účet 40 - 50 litrů, tak ho nějaký poplatek za vedení účtu v řádu stokorun nevytrhne a pochybuji, že bude měnit banku pro neúčtování takovéhoto poplatku. A co něj jinak banka bude mít? Zvýšený počet transakcí - platba kartou, která je zatím zdarma? Banka má hlavně z nízkopříjmových skupin, kterým nezbývá na zboží běžné potřeby. A tak jestli chce jít s dobou, musí si tito půjčovat na novou TV, nový mrazák, nové DVD, atd. atd. Zde asi dobře cílí česká spořka nebo GE, které pak lidem vnutí (aby jim credit scooring vyšel OK) další produkty své finanční skupiny. A pak pár hypoték pro pracháče.
    Nutnost minimálního transkačního limitu není ze strany ebanky zatajená - ale než na to někdo vlítl, tak zatajená b y l a ! Nikdo nechce z reklamy vyčíst celý ceník, ale o položce, která s danou transakcí bezprostředně souvisí, by se reklama zmínit měla. Je to asi jako s cenou letenky, když jste informován pouze o základní ceně letenky a navazující poplatky jsou zamlčeny. A že letadlo nepřistane v daném městě, ale 120 km daleko ... Nebo benzín za 11 CZK - ostatní jsou přece daň , marže...

    Na závěr bych měl postřeh: když se u nás zdražuje, argumentuje se s tím, že v přepočtu na € máme nízké ceny a tudíž je třeba je vyrovnat s vyspělým světem (elektřina, plyn, benzín atd. atd.), kde ovšem berou cca 5 x více! Zahraniční vlastnící našich bank však tady nasadili tak vysoké poplatky, že i při necelých 30 CZK na € je vedení účtu dražší u nás než tam u nich! Argumentují tím, že poplatky u nás jsou nastaveny na výši, jakou snese hloupý český človíček. Případně že museli investovat do nové počítačové sítě (v zahraničí jedou stále na 30 let starých počítačích - tam neobměňují?). Jak se člověk v této "demokratické" době může bránit proti SKOROMONOPOLU, jak to tady někdo výstižně nazval?

    Pro Michal Ludvig Dnes 7:53: Leží mi na stole nabídka - letáček na vedení účtu v blízké německé příhraniční oblasti (3 pobočky) - servis v češtině (pracovnice uvedené v kontaktech mají česká jména), internetové stránky v češtině, poplatky za vedení účtu sice existují, ale i v přepočtu euro za necelých 30 CZK je to výsměch našim nenažraným a.s. kampeličkám esero... Vím, že rejpalové zde uvedou: tak tam táhni ...

    :
  • 31. 7. 2006 17:29

    Martin Vobr (neregistrovaný)
    "Na závěr bych měl postřeh: když se u nás zdražuje, argumentuje se s tím, že v přepočtu na € máme nízké ceny a tudíž je třeba je vyrovnat s vyspělým světem (elektřina, plyn, benzín atd. atd.), kde ovšem berou cca 5 x více!"

    Zkuste tenhle argument u dodavatelů surovin. Pokud přesvědčíte ropné šejky z Arabských Emirátů aby nám dodávali ropu pětkrát levněji než všem ostatním protože máme pětkrát menší platy tak vám garantuju že díky vaším nevídaným vyjednávacím schopnostem nebetyčně zbohatnete. Hodně štěstí!
  • 31. 7. 2006 17:30

    Martin Vobr (neregistrovaný)
    "Na závěr bych měl postřeh: když se u nás zdražuje, argumentuje se s tím, že v přepočtu na € máme nízké ceny a tudíž je třeba je vyrovnat s vyspělým světem (elektřina, plyn, benzín atd. atd.), kde ovšem berou cca 5 x více!"

    Zkuste tenhle argument u dodavatelů surovin. Pokud přesvědčíte ropné šejky z Arabských Emirátů aby nám dodávali ropu pětkrát levněji než všem ostatním protože máme pětkrát menší platy tak vám garantuju že díky vaším nevídaným vyjednávacím schopnostem nebetyčně zbohatnete. Hodně štěstí!
  • 1. 8. 2006 9:48

    Phil (neregistrovaný)
    Promiňte, ale vy asi jako jediný jste nepochopil, vo co gou: pro vás polopaticky: benzín stojí kolem 1 eura, ať u nás, na Slovensku, v Německu... Nebudem se haštěřit, zda 1,04 nebo 1,19. Jde o to, že u nás si z hodinové mzdy ( z Ø mzdy 18 tisíchrubého a 2000 pracovní doby ročně vychází čistá hodinová mzda 90 CZK = ale 2/3 občanů nedosáhnou ani na tu průměrnou mzdzu! ) koupíte 3 l benzínu a v Německu nebo jiném vyspělém světě se koupí 5 x víc protože tam je 5x větší mzda! Ať se stále necpeme do Evropy a mezi vyspělé státy a ať se prohlásíme za rozvojový stát na úrovni Rumunska (zbytek světa nás tam stejně stále hází). Celé je to o vykořisťování chudších těmi bohatšími.

    Pokud tací "chytří" argfumentátoři dovedou zdražování všeho bránit pouze tím, že ve světě je to také drahé, a nedovedou nebo nechtějí přiznat úroveň našich platů a něco s tím dělat, je to primitivismus nejvyššího stupně a jen ukazuje na to, jak i zbytek národa je hloupý, že si takovéto zacházení nechá líbit. Použiji oblíbené: jó, kdyby tohle zkoušeli komunisti, tak s. Havel už dělá 5 revolucí ...
  • 1. 8. 2006 10:39

    Radek (neregistrovaný)
    A co děláte vy s výší vašeho platu? Zvyšujete si kvalifikaci, podnikáte, nebo si jen stěžujete v internetových diskusích?
  • 2. 8. 2006 6:55

    anonymní
    Jestli jste nepochopil, tak zaměstnanec se svou výší platu nemůže nic dělat! Vše záleží na libovůli zaměstnavatele. Zaměstnanec nemá na trhu práce žádnou hodnotu, když je tak obrovská nezaměstnanost.
    Proč bych si měl zvyšovat kvalifikaci? I kdybych si ji zvýšil, tak zaměstnavatel penízky nezvýší. Potřebuje přece nového, dražšího Mercedesa. Navíc zvyšování kvalifikace je většinou k prdu. Nejvíce dá praxe. Vidím to na okolí, kdy studovaní, lvíce kvalifikovaní vymýšlejí jen hovadiny a ztrpčují ostatním život. Tak dlouho se "vylepšuje" až to skončí tam, kde to bylo původně!
    Pokud jste zaměstnán u zahraniční firmy, tak i když vám dají nadprůměrný plat, mají to spočítané, že vás nepřeplatí, ale jen dostatečně vykořistí. Svému člověku tam u nich by museli za stejnou práci zaplatit 5 x více. To již není o produktivitě nebo kvalifikaci - to je prachsprosté kapitalistické vykořisťování! Nedávno jsem četl stesk plzeňského Panasonicu, že nemůže sehnat kvalifikované lidi do výroby. Pak někde o kus dál vylezlo, že tito "kvalifikovaní" mají 12 tisíc hrubého. Vy byste za ty peníze dělal, případně si zvyšoval kvalifikaci, abyste pak bral 12500 hrubého? Víte, řada lidí není tak zblblých, že musí být firmě 24 hodin k dispozici. Někdo má rodinu, záliby, chce se dívat na TV, prostě si odmáknout těch 8 hodin denně (mimochodem, dle nedávno zveřejněných údajů v Hospodářských novinách máme v Evropě spolu s Poláky nebo Slováky vedle nejmizernějších platů nejdelší pracovní dobu - jinde mají 30 - 35 hodin týdně! a také nejmenší dovolenou) a mít "osobní volno" a ne se po večerech šprtat (za minulého režimu to byl VUML, jestli víte, co to je).
  • 2. 8. 2006 8:36

    Radek (neregistrovaný)
    Máte pravdu. S vaším přístupem jste skutečně odkázán na libovůli zaměstnavatele. Já mám jiný přístup a zaměstnavatel je odkázán na mé schopnosti.
  • 5. 12. 2006 12:09

    Tomba (neregistrovaný)
    To je tada názor. Vás bych nezaměstnal ani zadarmo. Víte jak je těžké najít někoho, kdo chápe, že firma mu ráda zaplatí spoustu peněz, ale musí spoustu peněz firmě taky přinést.
  • 1. 8. 2006 12:19

    Pavel (neregistrovaný)
    No to je úžasná logika. Takže podle vás, když pujdu na nákup, tak tam ukážu výplatní pásku a oni mi upraví cenu nákupu podle mého platu? Že to je nesmysl? A to, co tvrdíte vy, nesmysl není? Problém u nás je v nízkých platech, a za to můžou vysoké daně, špatná produktivita práce, špatná organizace práce, příliš velká ochrana pracovního trhu, atd. atd. Nestěžujte si na vysoké ceny, ale snažte se, aby jim odpovídal váš plat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).