Prosím, na základě kterého zákona je nárok na nálezné?
Já totiž kdysi slyšela, že na nálezné žádný nárok není a že jen jen na dotyčném, zda cosi dá nebo ne. Prostě že nálezné jaksi nemá oporu v zákonech, že je to jen tradující se zbožné přání nálezců.
Zkusil bych občanský zákoník... § 135 odst. 2:
(2) Nálezce má právo na náhradu nutných výdajů a na nálezné, které tvoří deset procent ceny nálezu. Zvláštní právní předpis může jinak upravit oprávnění toho, kdo věc našel nebo ohlásil.
To ovsem primo nabizi i otazku, z ceho by melo plynout ze pri odevzdani na urade ma clovek na nalezne pravo a pri odevzdani na policii ne? Co kdyz najdu v bankomatu 20 000 a prislusny urad uz bude mit po urednich hodinach a ja nebudu chtit prijit o sve nalezne? Penize si necham do zitra a vecer me prijde sbalit policie ze jsem si je nechal?
Kdo najde ztracenou věc, je povinen ji vydat vlastníkovi. Není-li vlastník znám, je nálezce povinen odevzdat ji obci, na jejímž území k nálezu došlo. Nepřihlásí-li se o ni vlastník do 6 měsíců od jejího odevzdání, připadá věc do vlastnictví této obce.
Řekl bych, že peníze čouhající z bankomatu nebudou nalezená věc.
A co to tedy je, kdyz ne nalezena vec? A pokud to neni nalezena vec tak v tom pripade by nemelo prisluset nalezne zadne, at se uz odevzda kdekoli, ne? Vyhledat si nejaky paragraf v googlu umim taky...
Ja se ovsem ptal, co ma clovek delat kdyz obecni urad uz ma jaksi zavreno - budit starostu? Jeste by mozna pripadala v uvahu obecni policie, coz by se snad dalo brat jako odevzdani obci. Ta ovsem take neni vsude.
Ano, můžu zkusit strejdu Gůgla. Bohužel znám naši právní džungli, kde sice platí zákon, ale další zákon, třeba o výstavbě vodáren na Vltavě, má v přílepku jeho novelizaci nebo zrušení. Takže jsem se ptala, jestli s tím náhodou někdo nemá vlastní zkušenost, popř. zda mu třeba bylo vyplaceno nálezné.
Jinak díky za info!!
PS: u peněz můžete 10% spočítat. Já takhle našla a odevzdala klíče od bytu a zbrusu nový techničák od auta (ten den vystavený). Nedovedu si představit, jak by se u toho vypočítávala hodnota nálezného.
Ad klíče a techničák:
no jednoduše. Hodnota těch věcí je rovna tomu, kolik musí oprávněný majitel vynaložit, aby jimi znovu disponoval: a) výrobní cena klíčů, b) správní poplatek za vydání duplikátu TP
Měl jsem dojem, (ikdyž jak se říká, domnívat se = h.no vědět), že peníze zapomenuté v bankomatu po určité době zase zajedou zpět. Dokonce se tak prý prováděly nějaké podvody, že se nechaly vyjet bankovky (nejméně 3) a prostřední se vybrala, zbytek zajel zpět a pak se u banky reklamovalo schlamstnutí peněz bankomatem (samozřejmě všech vč. té prostřední bankovky). Je to už hodně dlouho, co jsem to slyšel, tak nevím jak to maj naprogramovaný dnes.
Jen jestli to není tou GE, že peníze zase nezajely. GE totiž velmi ráda půjčuje komukoli, jen tentokrát by náhodnému kolemjdoucímu půjčily peníze Vaše.
Kdysi to tak bývalo, jenže dost často se stávalo, že si lidi nejdřív vytáhli kartu, strčili ji do šrajtofle, brýle do tašky a než tohle všechno provedli, byly penízky zpátky v bankomatu...
Stalo se mi neco podobneho: z bankomatu KB na Karlove namesti v metru jsem vybiral 4 tisice, vytahl jsem kartu a v tu chvili se bankomat zresetoval a penize zajely zpet. Zkusil jsem vybrat jeste jednou, jestli treba na stos neprida a nepridal. Radne nastvany jsem se vypravil do ustredi KB, kde pani u prepazky zavolala pana, co mel hodne zkusenosti s bankomaty a ten mi vysvetloval, ze to neni mozne, ze proste takovou funkci, aby penize zajely bankomat nema :-) Oponoval jsem mu, ze ji ma, ze jsem to videl. Nicmene jsem jim rekl, at se tam podivaji, ze tam ty penize urcite musi byt. No a po mesici nebo po dvou se skutecne objevily zpet na uctu :-)
To byla aféra s Českou spořitelnou. Objevil to J. Klíma a proběhlo to v Na vlastní oči. Princip byl takový, že si skutečně klient navolil výběr složený z více bankovek, ty vnitřní si vzal a přístroj po nějaké době vcucnul zbytek neodebraných bankovek do svých útrob. Spořitelna to tehdy na veřejnosti komentovala, že se jedná o nadstandardní ochranu klienta, když neodebraný výběr po chvíli bankomat vtáhne dovnitř. Bylo s tím dost práce tuhle "nadstandardní" operaci zrušit. Do doby, než byl zpětný odběr u bankomatů znemožněn, jsme ručně musely monitorovat "podezřelé" výběry, kdy nedošlo k odebrání peněz. Nebylo to nijak automatizované, ručně se musel projíždět žurnál a pečlivě hledat a hledat. Spořitelna nikdy nepřiznala pravdu s oněmi výběry, a když se bavím s bývalými kolegyněmi dnes, spořka neustále lidem něco zamlčuje. Tu nefunkčnost ATM, tu nefunkčnost Servisu24 ... Osobně bych se bála, po zkušenostech s prací v ČS tam mít i zlámanou grešli.
Proč? Je specialitou právě spořky, že s radostí propouští starší zaměstnance a na jejich místa příjmá MBA (= mladé, blbé, ambiciózní). Pak jdete do spořky a cosi potřebujete a obslouží vás až tak 10. člověk, který ví, co chcete. Těch 9 před ním tomu sice nerozumí, ale nabídne vám poslední výkřik z bankovní produkce, protože včera byl na školení a musí vám to v rámci prodeje nabídnout. PS: nejsem ani jsem nebyl zaměstnanec, ale měl jsem tam a ještě mám pár známých. Všichni mluví stejně. Ti, co tam ještě jsou, ale nechtějí, aby bylo pod názorem uvedeno jejich jméno. Hádejte proč?
Ano, praxi v ČS jste popsal (-a) naprosto výstižně.
Pro příspěvek výše 1.5. 8:35: domníváte se, že napsání pravdy je "špiněním po diskusích"? Nebo jste jeden z těch Mladých, Blbých, Ambiciozních, co te "žerou" a nesnete kritiku. Krédem dnešní doby je držet ústa a krok neboli být loajální, že ...
Jen ať lidi vědí, jak to (nejen) v ČS a.s. chodí.
Jak je člověk idiot tak nepomůže žádný zákon. Je vidět že autor je doktor (bohužel z líšně odkud jsem i já). V 90-tých letech lidi měli rozum, peníze a ambice. Dneska už mají ambice jenom na zákony a příspěvek k platu.
Souhlasim. K tomuhle "pribehu" (pokud je vubec pravdivy) bych se vubec nepriznaval. Nechapu, proc by mel by trestny cin vzit si penize, ktere nekdo NECHAL v bankomatu. Jak se rika: Za blbost se plati a v dnesni dobe to plati dvojnasob.
Je to jako bych si sel nakoupit obleceni, nechal ho lezet na lavecce ve meste a pote co se vratil domu zavolal okamzite na policii at vyhledaji ze zaznamu "pachatele" , ktery mi obleceni zcizil.
Pokud nezvladate vyber z bankomatu, radeji kartu vratte a ucet zruste. Bude to pro Vas lepsi.
Jako bývalý pracovník jednoho nejmenovaného peněžního ústavu musím potvrdit, že tohle se klientům stávalo překvapivě často. A pravděpodobnost získat tyto peníze zpět není sice příliš velká, ale pořád přecejen nějaká je. Ač je to k nevíře, jsou mezi námi lidé, kteří takové zapomenuté peníze našli, donesly do banky a dostali se tak ke svému majiteli zpět. A je tu také onen kamerový systém, ale záznam je na vyžádání policie... což už tedy předpokládá nějakou jejich součinnost... která dost pokulhává.
Můj zapomenutý nákup potravin na zastávce opravdu nikdo nevrátil a kamery tam taky nejsou, takže se není kde ani o co snažit. Za blbost se platí.
Ono také vážený pane brát oblečení které je odložené na lavičce není moc dobrý nápad, a pokud to někoho napadne jedná se normálně o krádež :) Normální by bylo odnést to po pár dnech, ne že s tím samý den běžíte domů s radostí jaké jste "našel" pěkné hadry :D
Také se mi tohle povedlo, chtěl jsem vybrat pár litrů, ale vybafnul na mne agresivní červený alarm "překročen limit pro výběr kartou". Říkam si, to je nějaká blbost, limit mám tak 20000, zkouším to znovu, zase to samé, až pak mi došlo že se tím myslí zůstatek, bylo před výplatou, tak tam bylo o pár stovek míť než 9000. Vybral jsem tedy 6000 a zbylé tři chtěl vybrat z druhé karty. Bohužel jsem zapomněl, že na ní mám jiný pin (moc ji nepoužívám). Říkám si "to sem už tak blbej že neumím vybrat peníze z bankomatu??" No asi jo, napotřetí mi trklo že to chce jiný pin, tak ho zadám, říkám si no sláva aspoň mi to nesežralo kartu, vemu kartu a vypadnu z toho zakletého místa. Krátce na to vyjely ty 3000 ... :)
Paní v místní pobočce spořky se hrozně divila "jak se vám to povedlo, vždyť vás ten bankomat musel upozornit, vždyť to pípá". No pani se mýlila, bankomaty spořky pípaj když vyjíždí karta, ne když neodeberete peníze, to mlčí jak zařezaný. Ujistil jsem ji že mne především rozhodil ten červený blikající alarm co to na mně vystřelilo jen proto že jsem překročil zůstatek, ale neměla se mnou slitování a stále mlela něco o tom "jak jste je tam mohl nechat". No, snadno... :)
Taky se mi to povedlo, nechala jsem takhle někomu "dáreček" 2000,-.Stačilo se chvilku u bankomatu nesoustředit a bylo to. Na zapomenuté peníze jsem přišla až za hodinu. Nu což, za blbost se platí.