Během ledna banky poskytly hypoteční úvěry za více než 10 mld. Kč, což z hlediska sezónnosti není obvyklé. Oproti předchozímu období se také rychle zvýšila průměrná vypůjčená částka (1,73 mil. Kč).
Příčiny vidíme jednak v nízkých úrokových sazbách hypoték, díky kterým klienti dosáhnou na vyšší částky úvěru, a levnější jsou i hypotéky s vyšším LTV, což klienty do jisté míry demotivuje od zapojení vlastních prostředků. Tyto peníze si klienti buď zhodnocují jiným způsobem, nebo si je nechávají v rezervě,
předpokládá zpráva společnosti Golem Finance s tím, že vliv na rostoucí průměrnou půjčenou částku má také nárůst cen nemovitostí a rostoucí prodeje bytů v novostavbách.
Kromě toho také postupně klesá podíl refinancovaných hypoték. V roce 2013 se na celkovém počtu podílely jednou třetinou. Loni pak klesl na necelých 23 % a očekává se, že letos by měl být podíl zhruba stejný.
Stavebním spořitelnám se naopak nyní příliš nedaří. Jejich produkty jsou nejníže za posledních 11 měsíců. V lednu půjčily klientům 2,86 miliardy korun, což je oproti předchozímu měsíci pokles o 19 %, meziročně o 5 %.
Budou hypotéky trápit stavební spořitelny i nadále? V našem prvotním odhadu pro letošní rok počítáme s objemem poskytnutých hypoték zhruba na úrovni 158 miliard korun. Pro stavební spořitelny bude úspěchem, když za stávajících podmínek a v konkurenci rekordně levných hypoték zopakují výsledek loňského roku, kdy se jim podařilo profinancovat 40 miliard korun,
odhadují zástupci společnosti Golem Finance.