Družstevní byt je přežitek, myslí si většina Čechů. Informace ale nemají

28. 8. 2014

Sdílet

Češi netuší, že se i v současnosti staví bytové domy, v nichž je možné si koupit byt formou družstevního bydlení. O tomto způsobu pořízení vlastního bydlení smýšlejí spíše jako o přežitku. Vyplývá to z průzkumu pro společnost FINEP.

Stále zde panuje mnoho mýtů a klišé, která se vztahují k dřívější podobě družstevního bydlení, jež vzniklo pro roce 1989. Od to doby se ale podoba družstevního bydlení výrazně změnila – lidé tento pokrok bohužel nezaznamenali, uvedl Tomáš Pardubický, ředitel společnosti FINEP s tím, že 77,2 % respondentů si přitom stěžovalo na nedostatek aktuálních informací. 

57 % dotázaných vůbec nevědělo, že se družstevní byty staví i v současnosti a pouze 23 % respondentů by uvažovalo o jejich koupi.

Při pořizování družstevního bydlení totiž zájemce nemusí skládat celou kupní cenu za byt najednou, ale může vložit pouze 25 % jeho hodnoty a zbytek splácet v nájemném. Úvěr na bydlení na družstevní byt poskytují spíše stavební spořitelny. Banky je hypotékou příliš financovat nechtějí, kvůli nemožnosti nemovitost zastavit do doby, než bude převedena do osobního vlastnictví. Více si můžete přečíst v článku Kupujete družstevní byt? Obrňte se trpělivostí, nejde to tak snadno

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).