Podle mezinárodního průzkumu ING Bank, který byl uskutečněn ve 13 evropských zemích, vyplývá, že děti, které dostávají kapesné, dokážou v dospělosti mnohem lépe nakládat s penězi. Častěji spoří a ukládají si peníze na důchod. Pravidelně spoří více než polovina (55 %) respondentů, kteří jako děti dostávali kapesné, u skupiny bez kapesného si stranou peníze odkládá jen 45 % dotázaných.
Z uvedených výsledků nelze dospět k jasnému závěru, zda je kapesné skutečnou a jedinou příčinou odlišného přístupu, nebo zda se na něm podílejí i další faktory,
uvádí Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR, a dodává: Zdá se, že děti, které mají možnost samostatně nakládat s nějakým finančním obnosem, získávají základní představu o finančním plánování, učí se lépe vnímat hodnotu peněz a rozvíjejí své finanční schopnosti, což jim následně usnadňuje samostatný, finančně nezávislý život.
Rodiče, kteří dostávali kapesné (80 %) ho také dávají svým potomkům (v 79 % případech) Chtějí, aby se děti naučily chovat zodpovědně a lépe poznaly hodnotu peněz. Kapesné dostává 8 z 10 evropských dětí s tím, že nejvíce dětí obdrží kapesné v Turecku (kapesné se dává v 95 % rodinách). Nejméně rodičů dává svým dětem kapesné v Nizozemsku, kde jich je 67 %. V případě Čechů jsou také čísla nízká, děti dostávají kapesné jen v 68 % případů.