Zvládneme to.

Průměrná mzda v roce 2022 byla 40 353 Kč.
V meziročním srovnání si Češi polepšili o 6,5 % (2 450 Kč). Vzhledem k inflaci za rok 2022, která byla 15,1 %, se ale mzdy Čechů reálně snížily o 7,5 %. Jak v této situaci vyjít? Rozhodli jsme se spustit speciální seriál, v němž vám poradíme, kde můžete uspořit, kde najdete nejlepší cashback nebo získáte bonus při založení bankovního účtu. V seriálu najdete také tipy, jak si vybrat dobré povinné pojištění, i rady, jak ušetřit při výměně peněz. Společně to zvládneme.

Kde ušetřit

Jak se snažíme spořit. Většina Čechů věří, že se ceny v letošním roce už nebudou tak zvyšovat jako dosud. Přesto hodlají dál šetřit. V případě nezbytných položek chtějí uspořit hlavně za bydlení, potraviny nebo na zdraví. Nabízíme vám praktické rady, kde můžete peníze ušetřit i vy. Když člověk ví, jak na to, je to jednoduché.

Na čem chtějí šetřit Česi

Nezbytné výdaje

  • Potraviny a nealkoholické nápoje
    63 %
  • Bydlení, voda, energie, paliva
    52 %
  • Poštovní a telekomunikační služby
    49 %
  • Doprava
    42 %
  • Zdraví
    39 %
  • Vzdělávání
    32 %

Zbytné výdaje

  • Alkoholické nápoje a tabák
    74 %
  • Vybavení do bytu, opravy
    71 %
  • Rekreace a kultura
    66 %
  • Stravování a ubytování
    64 %
  • Oblečení a obuv
    64 %

Autem do Chorvatska: Natankujte v Česku a poté až v Chorvatsku. Rozdíl téměř nepoznáte

Při cestě do Chorvatska natankujte v Česku plnou nádrž čehokoli a další až v Chorvatsku. Máme pro vás aktuální ceny PHM v okolních zemích, které jsou po cestě.

Týden až 40% slevy plus kupóny na 450 Kč. Nové zákazníky online tržiště mají přilákat Allegro Days

Online tržiště Allegro rozdává slevové kupóny pro nové zákazníky a pro všechny nabízí slevy. Ne slevy „jako“, ale ze skutečných cen, tedy v souladu s EU směrnicí.

Nakupujte jako místní a plaťte kartou s dobrými kurzy. Praktické tipy, jak si užít Chorvatsko

Přes tvrzení, že Chorvatsko je letos pro Čechy obzvlášť drahé, a že jich proto k Jadranu dorazí méně, bude realita zřejmě jiná. Na plážích jsou nyní tisíce Čechů a nevypadá to, že by se nějak uskromnili. V tomto textu navíc najdete pár tipů, které vám pobyt u Jaderského moře ulehčí.

Test kurzů platebních karet: skvělé kurzy má 7 karet a můžete je mít taky

Čtyři banky používají u platebních karet čisté kurzy bez přirážek. A další tři karty mají rovněž skvělé kurzy. Když je použijete, můžete ušetřit docela velké peníze na kurzových maržích.

Autem do Chorvatska: Ceny PHM jsou u moře nižší než v Česku. Až na dvě výjimky

Při cestě do Chorvatska natankujte v Česku plnou nádrž čehokoli a další až v Chorvatsku. Máme pro vás aktuální ceny PHM v pěti okolních zemích, které jsou po cestě.

Ceny pohonných hmot: Kolik ušetříte při tankování v zahraničí?

Vyplatí se tankovat za hranicemi? A co v levném Polsku? Zajeli jsme na zahraniční čerpací stanice a přepočítali ceny pohonných hmot na tamní výplaty.

Jak si chránit peníze?

Zvyšte si finanční rezervu. Pětina českých domácnosti nemá žádnou finanční rezervu pro případ, že by jim vypadly příjmy nebo by měly větší nečekané výdaje. Rezervu menší než tři měsíční příjmy má šest z deseti domácností. Taková suma je přitom odborníky označována za minimální rezervu pro řešení nečekaných situací. Vytvořit si finanční rezervu na svou ochranu můžete i vy. Poradíme vám, kde získáte nejlepší úrok na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech. A pro zkušenější přidáme i investiční rady.

Srovnejte

Spočítejte si

ČSOB zvýší/ponechá úrokovou sazbu spoření, ale musíte používat platební kartu

Přehled: Investice v roce 2022 a co přinese rok 2023?

Kde bylo možné v uplynulém roce nejlépe vydělat a jaké investice nejvíce ztrácely? Co čekat v roce 2023 od nemovitostí, akcií, dluhopisů, zlata, kryptoměn a různých fondů?

Kde získat něco navíc?

Chytré tipy. V Česku funguje přes 50 tisíc e-shopů a mnoho z nich je zapojeno do různých cashbackových portálů, díky kterým můžete ušetřit desítky i stovky korun. Víte o tom? A tušíte, že různé odměny můžete dostat i od bankovních domů. Chápeme, že nejde hlídat všechny speciální akce, proto to děláme za vás. A ukážeme, kde můžete získat peníze i z různých dotací.

Spoření v květnu: Kam bezpečně s penězi? Podrobný přehled nabídek

Úrokové sazby nad 6 % p.a. jsou už minulostí. Stále ale lze získat úrokovou sazbu nad 5 % p.a., zvláště u spořicích účtů. Zato termínované vklady s pětkou na začátku začínají rychle mizet.

Spoření v dubnu. Kam bezpečně s penězi? Podrobný přehled nabídek

Úrokové sazby nad 5 % p.a. začínají být vzácností. U dlouhodobých vkladů mizí, u krátkodobých je ještě najdete. Úrokové sazby spořicích účtů také klesají, ale stále se dají najít slušné nabídky.

Spoření v únoru. Kam s penězi? Aktuální přehled všech nabídek na trhu

Započal výrazný pokles úrokových sazeb na dlouhotrvající vklady, ale stále je možné získat dobré nabídky spoření pro krátkodobé vklady. Na nich naopak úrokové sazby mírně stouply.

Spoření v lednu. Kam s penězi? Aktuální přehled všech nabídek na trhu

Zatímco u některých bank začaly úrokové sazby spoření klesat, u jiných prudce vystřelily nahoru. Opravdu prudce, nejde o desetinky. Pořád tak jsou dostupné na trhu velmi pěkné nabídky, kam bezpečně s přebytečnými penězi.

Air Bank zvyšuje úročení na spořicím účtu, nově dá 6 % p.a. Koho se novinka týká?

Spoření v prosinci. Kam s penězi? Aktuální přehled všech nabídek na trhu

V prosinci jsou jen drobné změny. Dva krátkodobé termínované vklady mají vyšší úrokové sazby a Banka CREDITAS s Max bankou začaly úrokové sazby sjednocovat, rozumějte snižovat.