Výpočet čisté mzdy: mzdová kalkulačka 2023

Nastupujete do nového zaměstnání a chcete přesně vědět, jaký finanční obnos můžete každý měsíc očekávat na svém účtu? Anebo jste prostě jen zvědaví, jak velkou část výplaty pravidelně odvádíte státu? Využijte naší kalkulačku čisté mzdy a zjistěte konečnou výši odměny snadno a rychle.

Jak vypočítat čistou mzdu?

Ačkoli to tak na první pohled možná nevypadá, výpočet čisté mzdy rozhodně nemusí připomínat rovnici o dvou neznámých. K tomu, abyste se ke konečné částce dopočítali, vám totiž stačí znát jen několik údajů a mít alespoň základní přehled o daňových úlevách a možnostech jejich uplatnění. Pokud se na práci s čísly přeci jen necítíte, mohla by se vám hodit mzdová kalkulačka, kterou pro vás připravil Měšec.cz.

Koncem roku 2020 vláda odhlasovala daňový balíček, jehož součástí je také zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na daňového poplatníka. Výše pojistného i daň z příjmů se tak nově bude počítat ze mzdy hrubé, přičemž ve Sbírce zákonů má daňový balíček vyjít koncem ledna a platit tedy bude nejdříve od února. Naše kalkulačka čisté mzdy s těmito změnami však již počítá.

nápověda
Uveďte výši své hrubé mzdy (ne tzv. superhrubé).
Pracujete na základě
Máte
nápověda
Prohlášení - Uveďte, zda jste podepsal/-a u svého zaměstnavatele tzv. růžovku.
Máte nárok na slevy
nápověda
ZTP - Uveďte, zda jste držitelem průkazu ZTP/P.
Student - Uveďte, zda jste studentem do 26 let, resp. do 28 let u doktorských studií.
Invalida - Uveďte, zda máte invalidní důchod 1., 2. nebo 3. stupně.
Počet dětí
nápověda
Uveďte počet svých dětí ve vaší domácnosti s nebo bez průkazu ZTP/P