Hlavní navigace

Zásady užívání platební karty během dovolené

[Tisková zpráva] Pryč jsou doby, kdy si lidé před odjezdem na dovolenou vybrali větší hotovost a zamířili s ní do směnárny. Většina Čechů dnes při zahraničních pobytech spoléhá na platební karty. To dokazují i čísla.

Sdílet

Podle bankovních statistik loni v zahraničí kartami provedli transakce v obchodech a bankomatech ve výši 35,2 miliardy korun, což oproti roku 2009 představuje nárůst o 14 %. Zvýšený komfort pro dovolenkáře také představuje možnost zařídit si cestovní pojištění přes bankomat.

Platba kartou je bezpečnější než nosit s sebou hotovost, ale i tak je potřeba chránit se správným zacházením před podvodníky. „Na rozdíl od hotovosti jsou platební karty mnohem bezpečnější. Jejich majitelé nemusí mít při sobě vyšší obnosy a mít obavy, že při případné ztrátě či zcizení zůstanou zcela bez peněz. I při používání karet v zahraničí je však na místě opatrnost podobně jako při zacházení s kartami v Česku,“ říká Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.

Platební karty představují užitečného pomocníka při cestách do zahraničí. Každý, kdo v cizině platí kartou nebo vybírá z bankomatu, by měl respektovat určité bezpečnostní zásady, aby se vyhnul případným potížím. Mezi ně například patří zneužití PIN kódu. „Nejčastějšími způsoby zneužívání karet je odpozorování PIN a krádeže údajů karty či tzv. skimming. Pachatelé při něm využívají různé metody ke snímání magnetických proužků karet k výrobě padělků a odpozorování PIN prostřednictvím kamer instalovaných v blízkosti bankomatů,“ říká Peter Demjanovič, ředitel útvaru Karty ČSOB.

ČSOB přináší základní desatero rad, na co by si turista během dovolené měl dávat pozor při používání platební karty a jakých chyb se vyvarovat:

1.    Nenechávejte platební kartu bez dozoru a buďte ostražití před všudypřítomnými zloději. Za žádných okolností nikomu nesdělujte PIN, ani obsluze v restauraci či recepci v hotelu.

2.    Platební kartu je vhodné ukládat ve vnitřních kapsách blízko těla, v pouzdrech, apod. Noste platební kartu odděleně od osobních dokladů a peněz.

3.    Nikdy nedávejte kartu obchodníkovi jako zástavu, třeba v půjčovně aut nebo mopedů. V podezřelých provozovnách raději plaťte v hotovosti.

4.    Sledujte obchodníka při manipulaci s kartou a v žádném případě nenechte číšníka v restauraci nebo recepčního v hotelu, aby vám s kartou zmizel z dohledu. Snadno si může opsat číslo karty, její exspiraci a především CVV nebo CVC kód na zadní straně karty napravo od podpisu. Tyto údaje pak umožní zloději nakoupit v jakémkoliv internetovém obchodě.

5.    Zbystřete svoji pozornost, pokud by se prodavač v obchodě pokoušel kartu načíst kvůli jedné transakci v několika různých terminálech. Je třeba mít na paměti, že bankovní terminály vždy vydávají potvrzení o platbách, a to i v případech, když neproběhnou. Pokud tedy z terminálu nevyjede žádné potvrzení, může to být znamením, že jde o podezřelou transakci.    

6.    Vždy je třeba zkontrolovat, zda karta, kterou vám vrátil obchodník nebo personál hotelu či restaurace, je doopravdy vaše. Uschovávejte si doklady o všech transakcích pro případnou reklamaci a ihned po návratu z dovolené je srovnejte s údaji na bankovním výpise.

7.    Při výběru z bankomatu si nejprve prohlédněte otvor, do kterého vkládáte kartu. Pokud vypadá nestandardně, zvolte raději jiný bankomat. Vybírejte vždy sami, při zadávání PIN kódu do bankomatu si zakryjte druhou rukou klávesnici. Nikdy neuschovávejte opsaný PIN kód společně s platební kartou.

8.    Kartu používejte nejlépe v bankomatech uvnitř nebo v malé blízkosti od bankovních poboček. Tyto bankomaty často hlídají kamery, které mohou zaznamenat, kdyby někdo k přístroji připevnil čtecí zařízení.

9.    Pokud by bankomat vaši kartu zadržel a nevysvětlil to informací na lístečku nebo na obrazovce, od bankomatu neodcházejte a spojte se s bankou nebo případně i s policií. Stejný postup platí, pokud z bankomatu nevyjely bankovky, protože v něm může být instalováno zařízení, které peníze zadržuje.

10.     V případě ztráty nebo krádeže karty, oznamte událost okamžitě bankovnímu operátorovi na bezplatné infolince a kartu ihned zablokujte. Pokud vaši kartu někdo zneužije, můžete případně ještě před odjezdem na dovolenou zmenšit ztráty nastavením maximálního denního limitu pro provedení bankovních transakcí. Vhodné je i zřízení pojištění proti ztrátě karty.

Od loňského roku nabízí Poštovní spořitelna ve spolupráci s ČSOB Pojišťovnou možnost uzavřít cestovní pojištění prostřednictvím vybraných bankomatů Poštovní spořitelny.

Jako doklad o uzavřené pojistce slouží stvrzenka, kterou bankomat vydá. Služba představuje zvýšený komfort pro ty, kdo nechávají sjednání cestovního pojištění na poslední chvíli.

„Zájemci o pojištění si mohou jednoduše na stránkách www.postovnis­poritelna.cz zjistit, který bankomat uzavření pojistky nabízí. Služba je navíc určena i pro ty, kdo nejsou klienty Poštovní spořitelny. Pojištění si tak může sjednat každý, a to třeba i při samotné cestě na dovolenou,“ uvedla Denisa Salátková, mluvčí Poštovní spořitelny.

Poštovní spořitelna je součástí Československé obchodní banky, a.s.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).