Hlavní navigace

Zahraniční trhy nabírají i přes určitou nervozitu pozitivní směr

[Tisková zpráva] Přestože zahraniční trhy nabírají v posledních týdnech pozitivní směr, domácí trh prozatím na tuto skutečnost nereagoval.

Sdílet

Investoři by se proto měli zaměřit spíše na aktuální cenu jednotlivých titulů obchodovaných na BCPP než na tituly označované jako „defenzivní“. V současné době toto označení nesou akcie společnosti Telefónica O2 a Philip Morris, přičemž jako zajímavější se nyní jeví Telefónica O2.

Současná ekonomická situace v Evropě není úplně klidná. Nervozita na evropských trzích je způsobená několika faktory. „Stále se hodnotí sentiment při případném zdražení státních půjček v důsledku zvyšování úroku a pojištění proti krachu, tzv. Credit default swaps.“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Jako příklad může sloužit Španělsko, jehož státní dluhopisy jsou dražší o 2 procentní body než dluhopisy německé, které jsou v EU považované za nejbezpečnější. Úvěrové platby tedy představují ve Španělsku dvojnásobek průměru z roku 2009.“ Ratingová agentura Moody’s snížila 30. září 2010 rating Španělska z Aaa na Aa1 a ponechala stabilní výhled hlavně v reakci na oslabení veřejných financí země a pomalejšího růstu HDP o 1 % ročně. „Ve Španělsku byl u ratingových agentur snížen rating AAA již třikrát,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Byly to agentury Fitch, Standard&Poor’s a Moody’s, které během roku udělily downgrade také podobně fiskálně postiženému Portugalsku.“ Portugalsko 29. září letošního roku vyhlásilo další úspory, mezi něž patří snížení platů státních zaměstnanců o 5 % a zvýšení sazby DPH. „Cíl Portugalska je snížení manka rozpočtu v příštích třech měsících o polovinu ze současných 9,4 %, což ale tyto kroky nezaručují,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Deficit v portugalském rozpočtu způsobil nárůst poplatků na úvěry na 13leté maximum, díky čemuž se portugalské dluhopisy stávají dražší o 2 procentní body než španělské.“

Zajímavá situace nastala v Irsku, kde vláda pozastavila do konce tohoto roku aukce státních bondů. Na zprávy, že zisk z irských dluhopisů činí 6,5 %, což je o 4,37 % nad německými reagovaly koncem září akcie irských bank poklesem. Také řecká situace nevyznívá pro evropské trhy pozitivně. Stále zde probíhají stávky proti úsporným opatřením a to i přes vyjádření vlády, že země plní podmínky Evropské Unie a MMF pro poskytnutí finanční pomoci. Od začátku roku však klesla výkonnost řecké ekonomiky o 5 %, což je pro Řecko negativní zpráva. „Vzhledem k tomuto údaji existuje potenciální riziko státního krachu Řecka a nové půjčky by pro něj byly velice drahé,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARNTERS.

Dalším faktorem vyvolávajícím nervozitu je záměr Německa zakázat Short operace s akciemi a státními dluhopisy. „Pokud se budeme držet pesimistické nebo opatrné úvahy, lze na evropských trzích předpokládat spíše stagnující vývoj. Není však také zanedbatelná myšlenka o dalším propadu a hledání druhého dna,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS. 

Výhled cen versus zlato a bondové instrumenty

Na přelomu září a října letošního roku se cena zlata dostala na historické maximum 1 317,50 USD za trojskou unci a poté svoji hodnotu ještě navýšila na další rekordní čísla. Růst ceny zlata byl podporován slabším dolarem a očekáváním uvolňování měnové politiky USA, tzv. kvantitativní uvolňování. „Po zasedání FED z 21. září sledujeme jev zvyšování ceny zlata, kdy 24. září dokonce přesáhla pomyslnou psychologickou hranici 1 300 USD za trojskou unci,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Je to způsobené především obavami, že centrální banky by mohly do ekonomiky pustit nové peníze.“ Tato zpráva způsobila obavy z inflačního růstu a tedy pokles dolaru a důsledkem je větší zájem investorů o zlato.

Výrazný růst sledujeme také u jiných drahých kovů jako platina či palladium, které se dostalo na dvouleté maximum, stejně jako stříbro, jež se dostalo na třicetileté maximum. Je třeba však počítat s faktory, které by mohly negativně ovlivnit cenu drahých kovů. „Jeden z těchto faktorů je riziko ekonomické recese na rozvíjejících se trzích především pak v Číně, která hraje významnou roli v poptávce po zlatu,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Recese by působila hlavně na snížení kupní síly investorů.“

Americký trh s dluhopisy je velice zpolitizovaný, což znamená, že o jeho vývoji nemusí rozhodovat jen nabídka s poptávkou, ale také zásahy centrálních bank nebo politiků. Americká centrální banka FED oznámila pokračování v odkupu dluhopisů na sekundárních trzích, čímž může být vývoj cen dluhopisů změněn. Z těchto důvodů jsou dluhopisy pevně svázané s dolarem, a pokud investoři do bondů poznají, že i přes obavy na trzích nereagují dluhopisy adekvátně, mohli by své investice přemístit do méně rizikových aktiv jako drahé kovy. To by cenu zlata ještě navýšilo.

Stěžejní body

Trhy ovlivní hospodářské výsledky amerických firem za 3. čtvrtletí tohoto roku, které začaly již na začátku října bilancí společnosti Alcoa. Záviset bude na tom, jak firmy naplní náročné představy očekávání trhů. „Dle průběhu této hospodářské sezóny jsou celkem úspěšné korporace v oblasti překonávání ziskových položek,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS. Na začátku listopadu, konkrétně 2. – 3. 11. se bude konat jednání FOMC FED, kde se bude jednat nejspíše o tzv. kvantitativním uvolňování, tedy zda se FED odhodlá ke stimulaci ekonomiky nějakou formou aktivity. Jednou z těchto forem je možný odkup Treasury papírů na sekundárním trhu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).