Hlavní navigace

Zahraniční obchod podle očekávání otáčí trend

Jedním z ekonomických indikátorů, které dnes zveřejnil ČSÚ je bilance zahraničního obchodu. Vývoz meziročně klesá o vysokých 24 % tak, jak zpomaluje zahraniční poptávka. Dovoz zpomaluje o značných, i když bohužel nižších 21,3 % tak, jak dovozy začínají být zdražovány slabší korunou a slabší domácí poptávkou (nižší růst mezd, vyšší nezaměstnanost a zejména horší důvěra spotřebitelů). Podobný pokles lze sledovat na základě 12měsíčních dat, tam jde o pokles o 3,5 % u vývozu a 2,5 % u dovozu.

Sdílet

Česká ekonomika do značné míry koreluje s automobilismem, a tedy padá zároveň s nízkou poptávkou po automobilech. Při určitém zjednodušení to je pravda, protože meziroční propad zahraničního obchodu o –8,3 mld. Kč je téměř totožný s propadem zahraničního obchodu v sektoru silničních vozidel –7,4mld. Kč, říká Radim Dohnal, konzultant pro Českou Republiku ze Saxo Bank.

Zbytek prvního pololetí záleží na úspěchu šrotovného ve starých zemích EU a dalších stimulačních balíčků tamější poptávky, což by mohlo pomoci vývozům, resp. zamezit dalším poklesům. Zejména vývozy z ČR jsou klíčové pro další ekonomickou prosperitu ČR, kdy slabší česká koruna je pouze jedním z faktorů, který může pomoci zlepšit zahraniční obchod, dodává Radim Dohnal.

Pro úplné posouzení efektů slábnoucí české koruny je nutno znát strukturu měnového zajištění jak vývozců, tak dovozců. Mnoho vývozců se totiž během loňského roku zajistilo proti tehdy sílící české koruně a někteří z nich tak vyměnili možnost vyšších inkas ze zahraničí za jistotu plánování, říká Radim Dohnal.

Měnové zajištění eur do korun lze uskutečnit jak spotovou tak termínovou (forward) operací,tak určitou formou pojištění (kupní nebo prodejní opce). Měnové opce lze použít jako zajištění tak, že za předem určený náklad (opční prémie) si např. exportér koupí jistotu, že koruna jakkoliv silná než zvolená úroveň k určitému datu, je výnosem zajišťujícího se subjektu. Měnová opce takto představuje zajišťující nástroj s omezeným rizikem a nákladem, vysvětluje Radim Dohnal.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).