Hlavní navigace

Začátek školního roku: i mimo prázdniny je možné využít řadu výhodných slev

Zvýhodněný skupinový tarif SC+ začíná platit ve vybraných spojích SC Pendolino i ve všední dny.

Sdílet

Již za pár dní skončí letní prázdniny a žákům nastanou opět školní povinnosti. Konec prázdnin ovšem neznamená konec výhodného cestování spoji Českých drah. Naopak – v platnost opět vstoupí některé slevy pro žáky a studenty dojíždějící do škol; rozšířena bude tarifní nabídka SC+ pro výhodné cestování skupin až 5 osob spoji SC Pendolino. Využít je možné také řadu standardně nabízených slev – jako je například skupinová sleva vhodná například pro školní výlety či exkurze; stejně tak In-junior – slevovou aplikaci produktu In-karta.

Žákovské jízdné do 15 let – nejběžnější tarif pro dojíždění do škol

Nárok na zvláštní jízdné mají žáci do 15 let navštěvující v rámci povinné školní docházky základní školu na území České republiky nebo v zahraničí. Sleva se přiznává ve 2. vozové třídě k dojíždění ze stanice místně nebo časově nejbližší místu trvalého bydliště v České republice do stanice místně nebo časově nejbližší sídlu školy (nebo státní hranici, pokud je škola v zahraničí) směrem nejkratším nebo časově nejvýhodnějším.

Slevu lze uplatnit:

 • Při denním dojíždění v pracovní dny na jednotlivé (zpáteční) jízdy po dobu celého školního roku v období 1. 9. – 30. 6.
 • Při dojíždění na školy internátního typu na jednotlivé (zpáteční) jízdy kterýkoliv den v týdnu po dobu celého školního roku v období 1. 9. – 30. 6.
 • Na dojíždění každý den v týdnu po dobu celého školního roku v období 1. 9. – 30. 6. při zakoupení týdenní nebo měsíční traťové jízdenky.

Žákovské jízdné od 15 do 26 let

Nárok na zvláštní jízdné mají žáci a studenti všech škol od 15 do 26 let, kteří plní povinnou školní docházku nebo se soustavně připravují na budoucí povolání ve střední, vyšší odborné, vysoké nebo speciální škole v denní nebo prezenční formě studia k dojíždění z místa trvalého pobytu v ČR do místa sídla školy. Sleva se přiznává ve 2. vozové třídě k dojíždění ze stanice v České republice místně nebo časově nejbližší místu trvalého bydliště žáka do stanice místně nebo časově nejbližší sídlu školy nebo na státní hranici, pokud je škola v zahraničí, směrem nejkratším nebo časově nejvýhodnějším.

Slevu lze uplatnit:

 • Při denním dojíždění v pracovní dny na jednotlivé jízdy (jednosměrné nebo zpáteční) po dobu celého školního (akademického) roku v období 1. 9. – 30. 6.
 • Při dojíždění na internáty nebo koleje pro jednotlivé jízdy (jednosměrné nebo zpáteční) kterýkoliv den v týdnu po dobu celého školního (akademického) roku v období 1. 9. – 30. 6.
 • Na dojíždění každý den v týdnu po dobu celého školního (akademického) roku v období 1. 9. – 30. 6. při zakoupení týdenní nebo měsíční traťové jízdenky.

In-karta s aplikací In-junior (dříve Junior pas)

Aplikace In-junior je určena všem cestujícím ve věku od 15 do 26 let a České dráhy ji nabízejí od 1.června 2006. Jedná se o aplikaci In-junior na novém typu plastového průkazu vzoru In-karta. Nový průkaz má oproti průkazu junior pas (který se vystavoval s roční platností pouze do 31. května 2006) grafickou podobu jako plastový průkaz In-karta.

S aplikací In-junior na In-kartě získá držitel ve vnitrostátní přepravě:

 • slevu minimálně 50 %, maximálně 57 % (podle vzdálenosti) z obyčejného jízdného na jednoduché (jednosměrné) jízdenky ve 2. vozové třídě, cena zpáteční jízdenky se rovná dvojnásobku ceny jednoduché jízdenky,
 • dalších 10% slevy z ceny jednoduchého jízdného In-junior ve 2. vozové třídě, pokud si jízdenku do vzdálenosti max. 200 km zakoupíte ve stacionárním prodejním automatu jízdenek (sleva PAJ),
 • slevu 27 % z ceny dvoudenních síťových jízdenek až slevu 44 % z ceny čtvrtletních síťových jízdenek ČD ve 2. vozové třídě,
 • slevu minimálně 27 %, maximálně 38 % (podle vzdálenosti) z obyčejného jízdného při zakoupení jízdenek do 1. vozové třídy.

Sleva pro skupiny – vhodné například pro cestování školních skupin na výlety

Pro hromadné třídní cesty vlakem lze využít nabídky skupinové slevy. Sleva se poskytuje pouze ve 2. vozové třídě při společné jízdě minimálně 2, maximálně 30 spolucestu­jících.

Celková cena za přepravu skupiny se vypočte následujícím způsobem:

 • první a druhý cestující zaplatí zákaznické jízdné pro cestující starší 15 let (15+),
 • každý další cestující zaplatí zákaznické jízdné pro dítě (-15), tzn. přibližně 50 procent ceny prvního cestujícího,
 • při zakoupení zpátečního jízdného pro skupinu se přizná prvnímu a druhému cestujícímu zpáteční sleva pro cestující starší 15 let (15+) a ostatním cestujícím zpáteční sleva pro dítě (-15).

Pokud je ve skupině více než 30 spolucestu­jících, musí být vytvořena skupina nová za stejných podmínek.

Skupinový tarif SC+ začíná od 4. září nově platit i ve všední dny na vybraných spojích – více možností cestovat spoji SC Pendolino za cenu již od 150 Kč za osobu v jednom směru

České dráhy rozšiřují speciální nabídku SC+ pro cestování spoji SC Pendolino. Tato nabídka umožňuje o sobotách a nedělích až 5 spolucestujícím (dva spolucestující z celkového počtu mohou být starší 15 let) cestovat 2. třídou spojů SC Pendolino za jednotnou skupinovou cenu 750 Kč pro cestu jedním směrem. Od 4. září 2006 do 9. prosince 2006 (ukončení platnosti stávajícího jízdního řádu) pak bude tarif SC+ platit i v pracovní dny a ve svátek, pokud připadne na jiný den než je sobota a neděle, ve všech vlacích SC Pendolino s výjimkou vlaků SC 502 a 509. V sobotu a neděli pak zůstává tarif v platnosti ve všech vlacích SC Pendolino. S tarifem SC+ je možno cestovat mezi dvěma libovolnými stanicemi, kde spoje SC Pendolino zastavují.

Cesta spojem SC Pendolino mezi Ostravou a Prahou začíná na bezkonkurenčních 150 Kč

Rodina či libovolná skupina cestujících se třemi dětmi (dva cestující starší 15 let a tři děti mladší 15 let) tak například za cestu na víkendový výlet z Ostravy do Prahy a zpět zaplatí celkem 1500 Kč (750 Kč v každém směru). Na osobu v jednom směru pak jízdné vyjde na 150 Kč. V případě, že je skupina cestujících čtyřčlenná, vychází jízdné na osobu v jednom směru na 187,50 Kč, u tříčlenné skupiny je to 250 Kč za osobu v jednom směru.

Počet míst pro tuto cenovou nabídku je omezen pro vůz číslo 7 v každém spoji. České dráhy proto doporučují včasnou rezervaci pro cesty dle nabídky SC+. Jízdenky SC+ lze zakoupit POUZE v pokladnách ČD (nelze zakoupit přes internet).

Nabídka SC+ neplatí ve spojích SC 502 (Ostrava – Praha s odjezdem z Ostravy hl. n. v 5.45) a SC 509 (Praha – Ostrava s odjezdem z Prahy v 15.56).

Více informací o výhodném cestování s Českými drahami lze nalézt na adrese www.cd.cz v sekci Cestování vlakem, na bílé informační lince (informace o osobní dopravě a přepravě) na čísle 840 112 113 nebo v zákaznických centrech ČD centrum.

Aleš Ondrůj
Tiskové oddělní Českých drah, a. s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).