Hlavní navigace

Za vánoční dárky utratí děti nejčastěji od 500 do 1000 korun

[Tisková zpráva] Děti na rozdíl od dospělých nenechávají nákupy vánočních dárků na poslední chvíli, ukázal průzkum* GE Money Bank mezi žáky zapojenými v projektu Rozumíme penězům. Čtyři z 10 dětí letos za dárky utratí od 500 do 1000 korun, téměř čtvrtina pak ještě více.

Sdílet

 Za dárky platí nejčastěji hotově. Podle průzkumu se žáci chovají k penězům zodpovědně, dvě třetiny by se kvůli koupi vánočních dárků nezadlužily. Chtějí-li rodiče aktivně přispět ke zvyšování finanční gramotnosti svých dětí, dobrým nástrojem je založení dětského účtu. Díky němu si děti osvojí moderní způsoby zacházení s penězi. Konto Dětský Genius je zdarma a navíc obsahuje unikátní pojistný program a úrokovou sazbu 2,5 %.

„Většina dětí vánoční dárky kupuje stejně jako dospělí. Udělat radost vlastnoručně vyrobeným dárkem? Této možnosti děti příliš nevyužívají. Zásadně se této tvůrčí varianty drží pouhých 7 % žáků z našeho průzkumu,“ říká Martin Ježek, ředitel projektu Rozumíme penězům, a upřesňuje: „Necelá třetina dětí má letos v plánu za dárky utratit do 500 korun, 43 procent se chystá za ně vydat do jednoho tisíce korun a téměř čtvrtina dokonce i více. S tím, že by za dárky na Vánoce neutratily ani korunu, děti nepočítají.“

Čtyři z deseti žáků účastnících se průzkumu GE Money Bank začínají s vánočními nákupy měsíc před svátky a třetina již během podzimu. Na poslední chvíli nebo v závěrečném týdnu před Vánocemi je kupuje každé šesté dítě, zatímco mezi dospělými je to 45 %**. V obchodech vytahují děti nejčastěji peněženky s hotovostí (82 %), nicméně alespoň u jednoho z deseti dnes již uvidíme také platební kartu. Stejný počet (9 %) využívá online platby.

„V průzkumu nás potěšilo, že děti, které absolvovaly projekt Rozumíme penězům, se chovají k financím ve většině případů zodpovědně. Dvě třetiny z nich by se kvůli koupi pěkných dárků k Vánocům nebo luxusní dovolené nezadlužily,“ říká Iva Štylerová, senior manažerka běžných účtů GE Money Bank, a dodává: „K tomu, aby se děti naučily hospodařit s penězi, jim může pomoci také dětský účet. A této možnosti využívá stále více rodičů. V GE Money Bank založilo svým ratolestem konto Dětský Genius již 40 tisíc rodičů.“

Dětský účet jako nástroj finančního vzdělávání

Konto Dětský Genius umožňuje dětem nakládat s penězi, učit se tak s nimi vycházet a plánovat si rozpočet. Děti mohou na účet vkládat hotovost a po dovršení věku osmi let i vybírat peníze z bankomatu. K tomu dostanou platební kartu Dětské Maestro. Prostřednictvím bankomatů si pak mohou také dobíjet mobilní telefon. Maximální celkový limit pro výběry z bankomatů a dobíjení telefonu je dva tisíce korun za měsíc. Konkrétní výši limitu definuje vždy zákonný zástupce.

Vedení účtu je zdarma a zahrnuje měsíční výpisy poštou nebo elektronicky, jeden vklad a výběr hotovosti na obchodním místě GE Money Bank v měsíci, dva výběry z bankomatu GE Money Bank měsíčně, platební kartu a všechny příchozí transakce. Bezplatnou součástí dětského účtu je také unikátní pojistný program Dětské pojištění. Ten zahrnuje krytí pro případ trvalých následků úrazu dítěte do výše 200 tisíc korun. Obliba konta plyne rovněž z nadstandardní roční úrokové sazby ve výši 2,5 % pro zůstatek do 30 tisíc korun. Díky ní mohou rodiče svým ratolestem výhodně spořit. Účet Dětský Genius je určen dětem do 15 let, pak jej GE Money Bank automaticky převede na konto Genius Student, a to se zachováním čísla účtu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).