Hlavní navigace

VÝDAJE DRŽITELŮ PLATEBNÍCH KARET VISA VZROSTLY

Sdílet

Rekordním dnem byl 23. prosinec 2002, kdy VisaNet autorizoval 4 700 požadavků a zúčtoval 91 milionů transakcí v celkové hodnotě 5,7 miliardy dolarů.

Praha, 19. května 2003 – V loňském roce asociace Visa International zaznamenala významný nárůst v používání platebních karet u obchodníků. Objem výdajů dosáhl rekordních 2,457 bilionů USD, což je oproti předcházejícímu roku nárůst o 320 miliard USD (15,1 procent). Tyto výsledky jsou dokladem rostoucího zájmu spotřebitelů o elektronické platby. Nemalou měrou se na nich podílí také vývoj nových aplikací a tržních segmentů pro platební karty – globální platební systém asociace Visa se neustále modernizuje a je připraven i na budoucí růst.

„Visa dokázala udržet výrazný nárůst i navzdory tlakům, které se projevují ve všech oblastech světové ekonomiky,“ řekl Malcolm Williamson, Prezident asociace Visa International. „Společně s našimi členskými bankami budujeme spolehlivou platební infrastrukturu, která bude podporovat vysoký počet transakcí a různé typy elektronických plateb, které přinese budoucnost.“

„Dosavadní růst je spojen především s debetními platebními kartami – spotřebitelé kladou důraz zejména na bezpečnost, spolehlivost a pohodlí, které jim elektronické platby poskytují při každodenních nákupech. Budoucí růst chce Visa dosáhnout prostřednictvím široké nabídky platebních nástrojů, které umožní nakupovat kdykoliv a kdekoliv,“ dodal Williamson. „Zákazník má v dnešní době mnoho možností, jak svou útratu zaplatit. Společně s našimi členskými bankami chceme klientovi nabídnout co nejširší škálu produktů od klasických debetních karet (pay now), přes karty kreditní (pay later) až po karty předplacené (tzv. pre-pay cards).“

Objem výdajů na debetních kartách vzrostl na 1,1 bilionů USD, což je oproti roku 2001 nárůst o 16 %. Objem výdajů na kreditních produktech Visa – tj. kartách Classic, Gold, Platinum, Infinite, Signature a Electron) – činil 1,2 bilionů USD, což je nárůst o 10,8 %.

Největší dynamiku rozvoje zaznamenaly střední a východní Evropa, střední východ a Afrika (CEMEA), Asie Tichomoří a Latinská Amerika/Karibská oblast. V těchto třech regionech vzrostl objem výdajů o 38 %, 30,8 % a 17,3 procenta. Vyspělé trhy – Spojené státy, EU a Kanada – zaznamenaly nárůst o 8,1 %, 15 % a 9 %.

Autorizační a zúčtovací systém VisaNet v roce 2002 zpracoval přes 48 miliard transakcí. Rekordním dnem byl 23. prosinec, kdy VisaNet autorizoval 4 700 požadavků a zúčtoval 91 milionů transakcí v celkové hodnotě 5,7 miliardy dolarů. Výrazný růst stabilně vykazuje sektor e-commerce: počet transakcí se zvýšil o 70 %, objem výdajů o 80 %.

Zájem o placení kartami za zboží a služby už několik let pravidelně stoupá, avšak v celosvětovém měřítku tvoří platby hotovostí a šekem stále většinu z osobních výdajů spotřebitelů (přes 51 respektive 22 %). Ke konci června 2002 činily osobní výdaje spotřebitelů (dále OVS) 19 bilionů USD. Toto číslo vyjadřuje tržní hodnotu veškerého zboží a služeb zakoupených domácnostmi a neziskovými institucemi, s výjimkou koupě domů. Maloobchodní prodeje placené kartou Visa se na OVS podílely 7 procenty. Visa očekává, že toto číslo se do roku 2010 zvýší na 12 %.

Zvýšení podílu na OVS z 7 na 12 procent je přínosem pro obchodníky, zákazníky i ekonomiku. Platební karty jsou bezpečnější a praktičtější než hotovost a akceptace karet zvyšuje tržbu, zisky a spokojenost zákazníka. Pro ekonomiku jsou bezhotovostní platby výhodné v tom, že neodčerpávají z banky peníze, takže tyto pak mohou poskytovat více komerčních úvěrů, které jsou nezbytné pro ekonomický růst.

---konec---

O asociaci Visa International
Visa je přední světový platební systém. Roční objem plateb kartami Visa dosahuje 2,4 bilionů dolarů. Karty Visa je možné použít v bezkonkurenční akceptační síti ve více než 150 zemích světa. Asociace Visa hraje rozhodující úlohu při zavádění nových platebních produktů a technologií, což přináší prospěch 21 000 spolupracujícím finančním institucím i držitelům karet s vlaječkou Visa. Visa je vedoucím hráčem na poli plateb na internetu a je iniciátorem vytvoření tzv. u-commerce – možnosti platit pomocí jakéhokoli osobního komunikačního zařízení, v kteroukoli hodinu a kdekoli na světě.

Internetová adresa asociace Visa: http://www.corporate.visa.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).