Hlavní navigace

Ačkoliv většina lidí na pověry věří, statistiky České pojišťovny mluví jasně – pátky 13. jsou z hlediska počtu škod podprůměrné

V březnu nás čeká již druhý pátek 13. v tomto roce. Podle aktuálního průzkumu České pojišťovny téměř 70 % dotazovaných věří alespoň na některé pověry. Pátek 13. přitom patří mezi tři nejobávanější nosiče smůly. Proti pověrám však stojí statistiky České pojišťovny, z kterých vyplývá, že pátek 13. je z hlediska počtu evidovaných škod dnem zcela podprůměrným. Například loňského 13. června v pátek bylo hlášeno 393 úrazů. Průměrný počet denně hlášených úrazů byl ale v loňském roce o více než 100 vyšší.

Sdílet

Pokud se vám v pátek 13. zdá, že vám všechno padá z rukou a nic se vám nedaří už od rána, vězte, že nejste sami. Podle rychlého průzkumu České pojišťovny alespoň na některé pověry věří téměř 70 % dotazovaných. Smůlu podle nich nosí nejvíce černá kočka přes cestu, tu následuje rozbité zrcadlo a na třetím místě se umístil právě pátek 13. Už jen spojení pátek 13. vyvolává v lidech zbytečné obavy, jde přitom o den, který je z hlediska četnosti nehod klientů pod průměrem. Například v loňském roce klienti ČP nahlásili v průměru kolem 500 úrazů denně. V pátek 13. června jich bylo hlášeno 393.Pod průměrem jsou také škody na majetku, dopravní nehody nebo odpovědnostní škody. Jediným druhem škody, která se vyskytuje v pátek 13. nadprůměrně, jsou škody vodovodní, kterými jsou vytopené domácnosti, prasklé vodovodní roury a podobně, uvádí vrchní ředitel odboru likvidace pojistných událostí ČP Marek Orawski.

V pátek 13. není nutné mít obavy ani usednout za volant. Denně se v průměru stane 684 dopravních nehod – letos v pátek 13. února to bylo 639, v jediný loňský pátek 13. 6. to bylo dokonce jen 610. Ani útoky zlodějů a lupičů nehrozí častěji, než jindy, možná z obavy, že by jim to ve „smolný“ den nemuselo vyjít. Průměrný počet případů krádeží je 58, v inkriminovaný letošní únorový pátek jich bylo 51, loni v červnu pouze 29.

Nejčernější dny v roce jsou spojeny nikoliv s pátkem 13., ale se živelnými katastrofami. Nejvíce škod – 18 788 registrovala ČP v loňském roce 1. března a zapříčinila je vichřice Emma. „Pomineme-li však kalamitní dny, tak mezi tři nejkritičtější data z pohledu našich klientů za poslední tři roky patřily – 25. červen, 8. srpen a nyní nejbližší 20. březen,“ doplňuje Marek Orawski. Naopak nejklidnějšími v uplynulých třech letech byly pravidelně dny vánočních svátků, 28. říjen a 5. červenec. Ani podle hvězd není pátek 13. automaticky smolným dnem. Z pohledu astrologa je každý pátek 13. úplně jiný, záleží na konkrétní konstelaci planet, uvádí astrolog Richard Stříbrný.

Toho, kdo zažil v pátek 13. něco nepříjemného, nepřesvědčí ani statistiky. Na smolný den 13. nezapomene klientka z Náchoda, která si ten den zabouchla klíče a musela do domu vlézt otevřeným oknem v 1. patře. Ještě než se jí podařilo překročit parapet, šlápla „do prázdna“ a z okna vypadla. Její zlomenina vřetenní kosti a vymknutý kotník jsou z těch úrazů, které mají ve statistice ČP datum 13. 6. 2008. Letos v únoru se do ni zapsal i padesátiletý řidič z Blatné. Při dopravní nehodě přišel naštěstí jen o vůz, ale operátorům při nahlašování škody slíbil, že v pátek 13. už nikdy autem jezdit nebude.

A jaký bude podle hvězd pátek 13. března 2009? Následující pátek 13. března 2009 budou citliví jedinci v důsledku konstelace planet podráždění a nervózní. Lze tedy předpokládat, že mnozí řidiči budou netrpěliví, budou spěchat více než obvykle a ke zvýšené četnosti nehod přispěje také časté selhání techniky, uvádí Richard Stříbrný.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).