Hlavní navigace

Vítkovice v roce 2006 s růstem o více jak 120% a co letos? Uplynulý týden patřil ČEZu a Unipetrolu

Přes hranicí 3 300 bodů se v průběhu týdne dostal index kapitálového trhu RM-SYSTÉM. Pozitivní vývoj se týkal především energetiky a petrochemie. Americká hypoteční krize pomalu odeznívá, přesto je většina investorů stále obezřetná. Pozitivně překvapily trh páteční americká makrodata, které pomohly i českým titulům k růstu v úplném závěru obchodního dne.

Sdílet

Akcie ČEZu vylétly během týdne o téměř 6% a dostaly se na svá nová historická maxima. Titulu pomáhá pozitivní sentiment investorů k energetickému průmyslu, a také diskuse o potřebě dalšího jaderného energetické zdroje v České republice.

Stále probíhá odprodej části státního podílu v ČEZu. Aktuální podíl státu se snížil na 66,84%. Nabídku ze strany státu vyrovnává poptávka ze strany ČEZu, který skupuje vlastní akcie. Za odkup více jak 6% zaplatil ČEZ přes 40 mld. Kč. Všechny tyto informace pomohly akciím ČEZu k růstu až k 1 247 Kč.

V uplynulém týdnu rovněž česká vláda schválila rozdělení emisních povolenek mezi české podniky na léta 2008 až 2012. Ročně se jedná o 86,8 mil. povolenek, na základě nichž mohou české podniky vypouštět do ovzduší emise CO2. ČEZ ročně získá 34,2 mil. povolenek proti 36,9 mil. v období předešlém.

Snížen byl i požadavek Unipetrolu, který dostane 3,1 mil. povolenek. Tuto mírně negativní zprávu zastínilo pozitivní analytické doporučení Erste Bank na tento titul. Kurz akcie následně vzrostl o téměř 5% až k pátečním uzavíracím 317 Kč. Na kurz akcie mají pozitivní dopad i vysoké ceny ropy na světových trzích, ale ziskovost podniku ovlivňují spíše rafinérské marže.

Na 665 Kč uzavřely ke konci týdne akcie Vítkovic. Kurz akcií těchto ostravských strojíren, které se obchodují na volném trhu RM-S, vzrostl za loňský rok o více jak 120%. Tento rok si zatím titul vybírá oddechový čas. Důvodem je očekávání minoritních akcionářů, jak nakonec dopadne situace kolem zvýšení základního kapitálu podniku.

Za rok 2006 vytvořila společnost konsolidovaný zisk 1,163 mld. Kč, což v přepočtu na jednu akcii dává 87,6 Kč. Ukazatel P/E je při aktuálním kurzu 7,6. To je hodnota, kterou se nemůže chlubit snad žádný jiný cenný papír na českém trhu, nicméně právě nejasnosti kolem dalšího vývoje drží kurz na současných hodnotách. Doplňme, že Vítkovice letos nevyplatily žádnou dividendu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).