Hlavní navigace

Uplynulý týden dostala Zentiva transfůzi od J&T Banky a posílila o 17%. A co by mohlo pomoci Erste Bank?

Minulý týden byly akciové trhy v očekávání rozhodnutí FEDu o změně úrokových sazeb. Již jednou v lednu donutily prudké propady z minulých týdnů americkou centrální banku k akci. Špatná makroekonomická data nakonec přiměly FED k dalšímu snížení o 0,5 procentního bodu na současná 3%.

Doba čtení: 1 minuta

Obvyklá reakce akciových trhů na snižování sazeb bývá pozitivní. V tomto případě trhy situaci vyhodnotily tak, že americká ekonomika má větší problémy než si myslely a ty nutí FED ke snižování sazeb. V případě, že by sazba byla snížena pouze o 0,25 procentního bodu, reakce by byla pravděpodobně ještě negativnější.

Čtvrteční a páteční obchodování bylo již ve znamení pozitivního sentimentu. Zvláště akcie Zentivy prudce posílily po oznámení zvýšení majetkového podílu J&T Banky na 5,33%. Fakt, že J&T Banka považuje současný kurz akcie za zajímavý, interpretovali investoři jako pozitivní signál k dalším nákupům. Titul byl dlouho v nelibosti investorů po dvou ziskových varováních v minulém roce a následném prudkém propadu kurzu akcie. Zentiva během týdne posiluje o 17% a týden na trhu RM-SYSTÉM uzavřela na 978 Kč.

Naopak akcie Erste Bank dále propadly. V jednu chvíli se kurz akcie pohyboval pod ještě na podzim těžko uvěřitelnou hranicí 900 Kč. Obavy z problémů rumunské divize BCR a negativní náhled analytických domů strhly kurz akcie až k současným úrovním. Snížená doporučení paradoxně vydávají zvláště ústavy s velkými finančními ztrátami z rizikových hypoték. U Erste zatím nebyl žádný významnější odpis ohlášen, ale jasno bude až na konci února, kdy bude banka reportovat hospodářské výsledky.