Hlavní navigace

Uplynulý týden dostala Zentiva transfůzi od J&T Banky a posílila o 17%. A co by mohlo pomoci Erste Bank?

Minulý týden byly akciové trhy v očekávání rozhodnutí FEDu o změně úrokových sazeb. Již jednou v lednu donutily prudké propady z minulých týdnů americkou centrální banku k akci. Špatná makroekonomická data nakonec přiměly FED k dalšímu snížení o 0,5 procentního bodu na současná 3%.

Sdílet

Obvyklá reakce akciových trhů na snižování sazeb bývá pozitivní. V tomto případě trhy situaci vyhodnotily tak, že americká ekonomika má větší problémy než si myslely a ty nutí FED ke snižování sazeb. V případě, že by sazba byla snížena pouze o 0,25 procentního bodu, reakce by byla pravděpodobně ještě negativnější.

Čtvrteční a páteční obchodování bylo již ve znamení pozitivního sentimentu. Zvláště akcie Zentivy prudce posílily po oznámení zvýšení majetkového podílu J&T Banky na 5,33%. Fakt, že J&T Banka považuje současný kurz akcie za zajímavý, interpretovali investoři jako pozitivní signál k dalším nákupům. Titul byl dlouho v nelibosti investorů po dvou ziskových varováních v minulém roce a následném prudkém propadu kurzu akcie. Zentiva během týdne posiluje o 17% a týden na trhu RM-SYSTÉM uzavřela na 978 Kč.

Naopak akcie Erste Bank dále propadly. V jednu chvíli se kurz akcie pohyboval pod ještě na podzim těžko uvěřitelnou hranicí 900 Kč. Obavy z problémů rumunské divize BCR a negativní náhled analytických domů strhly kurz akcie až k současným úrovním. Snížená doporučení paradoxně vydávají zvláště ústavy s velkými finančními ztrátami z rizikových hypoték. U Erste zatím nebyl žádný významnější odpis ohlášen, ale jasno bude až na konci února, kdy bude banka reportovat hospodářské výsledky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).