Hlavní navigace

Trest pro European City Guide

Tisková zpráva SOS ze dne 18. listopadu 2003

Sdílet

Od léta letošního roku se na Sdružení obrany spotřebitelů České republiky obracejí jednotlivci i zástupci společností a státních organizací, kteří se cítí být podvedeni firmami, jež pod záminkou aktualizace údajů pro katalog nabízí placenou inzerci. Nejproblematičtější je firma European City Guide z Barcelony.

Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS) se v těchto dnech podařilo získat tiskové prohlášení katalánské vlády z 10. září letošního roku. Vláda v něm informuje, že firmu European City Guide potrestala dočasným zastavením činnosti na dobu jednoho roku a pokutou 300.000 eur za zveřejnění zavádějícího inzerátu. Vláda obdržela více než 3500 stížností od podniků i jednotlivců ze 40 zemí, kteří byli firmou European City Guide postiženi. Jde o nejvyšší trest, který byl udělen podniku za zveřejnění zavádějících informací, které uvedly v omyl podniky i jednotlivce. Tak vysoký trest byl vynesen s ohledem na velký počet postižených a zároveň je projevem odhodlání katalánské vlády stíhat tyto špinavé praktiky.

Tiskové prohlášení katalánské vlády vysvětluje, jak European City Guide postupovala. Podnik prý vyvíjel činnost prostřednictvím osobních dopisů, které rozesílá malým firmám a jednotlivcům po celé Evropě s výjimkou Španělska. Dopis obsahuje informace o činnosti podniku, který se zaměřuje na vydávání průvodce nabízejícího informace o různých zemích a městech. Dopis také obsahuje žádost o potvrzení profesních údajů adresátů a zároveň příkaz ke zveřejnění inzerátu. Forma tohoto inzerátu, kterou dopis předkládá, však vytváří prostor ke klamání. Dopis je totiž formulován tak, že adresát podpisem dokumentu, jenž slouží výhradně k potvrzení údajů, o něž je žádán, zároveň stvrzuje objednávku zveřejnění inzerátu. Na potvrzení objednávky však adresát v dopise není jasně upozorněn.

Rovněž na území České republiky působí několik společností které podobným způsobem nabízí různým firmám, jednotlivcům i státním organizacím aktualizaci dat , ale ve skutečnosti jde o objednávku inzerce, zdůraznila Mgr. Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů ČR. I když se dá s velkou pravděpodobností předpokládat, že firma, která za zveřejňování zavádějících informací byla v Katalánsku potrestána, neuskuteční své hrozby o žalobách, jimiž poškozené atakuje, i tak je tato kauza dalším důkazem, že se svým podpisem a firemním razítkem je třeba zacházet nesmírně opatrně, zdůraznila Mgr. Picková.

Kontakt na katalánskou vládu je: Generalitat de Catalunya, Departament de Treball, Indústria, Comerç i Turisme, Pg. de Gràcia, 105, 08008 BARCELONA, Španělsko, infocat@gencat.net.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).