Hlavní navigace

Tisková zpráva k databázi škod povinného ručení

Dnešním dnem zahájila Česká kancelář pojistitelů ve spolupráci s členskými pojišťovnami rutinní provoz databáze škod povinného ručení. Databáze škodných a pojistných událostí byla několik let připravována v intenzivní spolupráci Kanceláře a pojišťoven, aby naplnila ustanovení § 15 odst. 9 zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Nejde tedy o dohodu pojišťoven, ale o realizaci zákona.

Sdílet

Hlavním cílem databáze škod je zpřístupnění informací mezi pojišťovnami o předcházejícím škodném průběhu pojištění klienta, který mění pojišťovnu. Z toho plyne, že cílem není zabránit klientům ve změně pojišťovny, ale objektivní aplikace systému bonus-malus tak, jak ukládá zákon.

Dosud totiž někteří motoristé ve snaze vyhnout se malusu měnili pojišťovnu a nové pojišťovně zapírali, že měli nehodu resp. že způsobili někomu jinému škodu.

Pojišťovnám se podařilo během pilotního provozu dodat do databáze Kanceláře přes 96 % všech historických dat od 1.1.2000, kdy byl spuštěn nový systém povinného ručení v ČR. Jedná se o obrovský úspěch a velké úsilí pojišťoven, přesto nelze vyloučit absenci nějakého údaje. V jednotlivých případech bude vždy možné jednáním s klientem případnou nepřesnost odstranit.

Kancelář neřeší pravidla bonusu či malusu, ta si stanovují jednotlivé pojišťovny samostatně, proto také Kancelář neřeší, zda pojišťovny při zpětném zjištění nepravdivých údajů, tedy při odhalení dřívější tzv. „malusové turistiky“ budou či nebudou zpětně přehodnocovat bonus klientů, kteří by spíše měli být konfrontováni malusem. Důležité je, že do budoucna mohou pojišťovny malusové turistice čelit.

Pro klienty vznikne komfortnější prostředí, protože nebudou potřebovat písemné potvrzení o předchozím průběhu pojištění. Hlavně mohou motoristé po nehodě zapomenout na tzv. čestné prohlášení, kterým nové pojišťovně po nehodě tvrdili, že žádnou nehodu neměli.

Česká kancelář pojistitelů jako profesní organizace pojišťoven, poskytujících povinné ručení, spravuje od r. 2000 databázi pojištěných vozidel, později se přidala elektronická výměna údajů o dopravních nehodách mezi Policií ČR a pojišťovnami prostřednictvím Kanceláře. Zprovozněním databáze škod se tak české pojišťovnictví definitivně přiřadilo ke špičkové úrovni v Evropě.

Jakub Hradec

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).