Hlavní navigace

Tisková zpráva

Sdílet

Vážené dámy, vážení pánové,
rádi bychom Vás informovali o celostátní dopravně preventivní akci zaměřené na bezpečnost v silničním provozu, kterou připravilo Ministerstvo vnitra ČR, Policie ČR a pojišťovna Generali.

„Jablko nebo citron“ celostátní dopravně preventivní akce 20. – 24. 5. 2002

Značná část řidičů stále překračuje rychlostní limity v uzavřené obci a ohrožuje tak ostatní účastníky silničního provozu. Nejvíce napadnutelnou skupinou jsou děti a mládež. Následky rychlé jízdy mohou mít často tragické důsledky. Jen za loňský rok bylo například na celém území České republiky nepřiměřenou rychlostí způsobeno hrozivých 29 892 dopravní nehody a bylo při nich usmrceno 512 lidí. Řidiči si jen velmi zřídka uvědomují, že zavedení rychlostních limitů má v první řadě chránit život a zdraví a není jen pouhým abstraktním nařízením.

Celostátní dopravně preventivní akce „Jablko nebo citron“ se již uskutečnila s velkým úspěchem v loňském roce. Jen pro připomenutí. V týdnu od 21. do 25. 5. 2001 bylo na 129 stanovištích celkem 548 policistů a 237 zástupců pojišťovny Generali. Pedagogický dozor u všech stanovišť dohlížel nad 2375 žáky čtvrtých a pátých tříd základních škol, kteří se akce zúčastnili. Policisté celkem zkontrolovali 5822 vozidla. Děti se v žádném případě nenudily a předaly řidičům 3294 jablíčka a 2136 citronů. U 581 řidiče nebyl dostačující ani citron, a to proto, ze přestupek byl závažnější a musel být řešen blokovou pokutou. Rovněž několik přestupců policisté oznámili na místní úřady.

Celá akce si i letos klade za úkol vyvolat pocit osobní účasti všech účastníků silničního provozu a ukázat problém nedodržování rychlostních limitů ze strany těch nejvíce ohrožených – dětí. Právě v průběhu školního roku jsou výrazněji ohroženy především děti na svých cestách do školy.

V blízkosti vybraných škol budou proto policisté v termínu od 20. 5. do 24. 5. 2002 provádět měření rychlosti a děti budou poté odměňovat řidiče podle jejich chování za volantem. Řidiče, kteří dodrží rychlostní limit, odmění děti veselým obrázkem, sladkým jablkem a samozřejmě poděkováním a úsměvem. Naopak ti řidiči, kteří limit překročí, budou „oceněni“ obrázkem se smutným obličejem a kyselým citronem. Předpokládá se zhruba 140 kontrolních míst u nebo v blízkosti škol. Prostřednictvím dopravně preventivní akce tak mohou děti a jejich učitelé spolu s Policií ČR a s pracovníky pojišťovny Generali aktivně přispět k řešení problému dodržování rychlostních limitů a bezpečnosti včetně naplnění dopravní výchovy školní mládeže.

Aktuální harmonogramy akce „Jablko nebo citron“ v jednotlivých regionech, kontakty na odpovědné osoby, fotodokumentace, úryvky článků z tisku či obrázky malované dětmi z celé České republiky budou opět široké veřejnosti volně dostupné na webu MV a Policie ČR www.mvcr.cz a také na internetovém serveru www.jablkonebocitron.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).