Hlavní navigace

Světový energetický průmysl čekají investice v řádech biliónů dolarů

Rostoucí spotřeba elektrické energie způsobuje, že pro uspokojení požadavků obyvatel planety bude do roku 2030 potřeba investovat do energetiky 17 biliónů dolarů.

Sdílet

Stoupající cena ropy, rapidní růst ekonomik v Číně, Indii a Brazílii, technické zastarávání rozvodných sítí i těžebních zařízení, politická nestabilita a přírodní katastrofy přinášejí zásadní změny ve světové energetice. Energie a její získávání se stává globálním tématem číslo jedna. Organizace World Energy Council (WEC), jejímž partnerem je také KPMG´s Energy and Natural Resources Practice, sdružuje více jak devadesát zemí. Její každoroční studie World Energy obsahuje odborné příspěvky profesionálů ze všech energetických odvětví a regionů světa.

Letošní vydání World Energy in 2006 se zabývá například renesancí nukleární energie, narůstajícím soupeřením o ropné zásoby, možnostmi mezinárodní spolupráce na tzv. energetické bezpečnosti, budoucností zemního plynu nebo snižováním globální závislosti na ropě.

Michael Bray, partner pro oblast energie a přírodních zdrojů poradenské společnosti KPMG v Austrálii ve svém příspěvku Reaching the $17 trillion target připomíná, že celosvětové investice do energetiky nutné na pokrytí jen současné úrovně potřeb dosáhnou do roku 2030 částky nejméně 17 biliónů amerických dolarů.

Pro přilákání nových investic jsou však nezbytné jasně definované a dostatečně atraktivní investiční možnosti umožněné efektivním rozborem hospodaření, výkaznictvím a propracovanou komunikační strategií. Mezi základní faktory komplikující proces získávání kapitálu pro energetický sektor patří například rizika spojená s novými projekty a hledáním nových zdrojů, zvyšující se náklady bez ohledu na růst cen komodit nebo obavy ze společenských důsledků nebo dopadů na životní prostředí.

„Pokud energetický sektor ihned nepřistoupí k efektivním analýzám vlastního hospodaření a nezahájí cílená jednání se všemi zainteresovanými stranami, riskujeme, že energetika potřebné investice nezíská, což by do budoucna mohlo mít vážné ekonomické i sociální důsledky,“ varuje Michael Bray.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).