Hlavní navigace

Studenti vědí, jak vést banku

Soutěž Banky v akci (Bank in action - BIA) zná své vítěze. V národním finále pořádaném 14. května 2009 v prostorách České národní banky poměřilo své znalosti a schopnosti v oblasti bankovnictví 10 nejlepších dvoučlenných studentských týmů z celé republiky.

Sdílet

Soutěž pořádala česká pobočka mezinárodní vzdělávací neziskové organizace Junior Achievement s významným přispěním Citi Foundation (Nadace Citi), jež projekt Banky v akci podporuje již od roku 2004.Za dobu vzájemné spolupráce se Citi velkou měrou zasloužila o současnou podobu soutěže, která má podobu interaktivní počítačové hry, prostřednictvím které studenti simulují prostředí reálné banky.

Nejlépe se v národním finále BIA dařilo Nikole Levinské a Filipu Komárkovi ze SOŠ a SOU Pardubice. Za nimi na 2. místě skončila dvojice studentů z ostravského Gymnázia Olgy Havlové, 3. místo obsadily studentky opět z pardubické SOŠ a SOU Veronika Konečná a Aneta Nagyová.

Finanční vzdělávání středoškolských studentů je klíčové pro jejich další orientaci ve světě globálních financí. V mnoha ohledech jim může pomoci při nastartování jejich profesní kariéry, ale i v běžném živote. Jedním z nejdůležitějších poslání Citi Foundation je pomoci jednotlivcům, rodinám a komunitám, aby dokázali činit správná rozhodnutí ve finanční oblasti. Proto je pro nás dlouhodobé partnerství s Junior Achievement přirozenou volbou, řekl Kenneth E. Quinn, generální ředitel Citibank Europe plc, organizační složka.

Banky v akci jsou počítačovou simulací, ve které si studentské týmy (zastupující jednotlivé fiktivní bankovní domy) konkurují na finančním trhu. Studenti mají prostřednictvím tohoto programu možnost nahlédnout do fungování banky, vyzkoušet si například rozhodování o výši úrokových sazeb a poznají některá specifika bankovního trhu. Simulace je uzpůsobena tak, aby brala ohled na znalosti a zkušenosti středoškolských studentů a je velmi lehce ovladatelná. Konečným cílem této hry je pak kromě získání znalostí o rozhodování a fungování bank také rozvoj strategického a analytického myšlení a zkušeností práce v týmu. Celý program, který mohl vzniknout díky podpoře Citi Foundation, je v anglickém jazyce, což umožňuje studentům navíc osvojit si mezinárodně používanou terminologii v oblasti bankovnictví a finančních produktů, doplnil Josef Müller, výkonný ředitel Junior Achivementu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).