Hlavní navigace

Strach z větší korekce, která nepřichází

Nízké objemy obchodů, velmi malé výkyvy v kurzech akcií a očekávání dalších zpráv, tak lze popsat situaci na kapitálovém trhu začátkem června. Květnová korekce se v letošním roce nekonala a na trhu je znát nervozita z dalšího vývoje. Jestli může přijít „tradiční“ květnová korekce v červnu je otázkou. Faktem ale zůstává, že trh není v současné době tolik přeúvěrovaný, jako tomu bylo například v roce minulém. Většina titulů je po poměrně dlouhém období růstu a situace v zahraničí také klidu českých akcionářů příliš nepřeje.

Doba čtení: 1 minuta

Z českých titulů zaznamenal největší propad ČEZ, jehož akcie oslabily v závěru týdne až k 1  041  Kč. Nejzajímavější zprávou bylo oznámení o možném konání nabídky převzetí.

Samotný fakt vyplývá z prodeje několika procent státního podílu přes kapitálový trh, kde protistranu tvoří sám ČEZ, který si na valné hromadě odhlasoval možnost nabytí až 10 % vlastních akcií.

Shrneme-li dostupné informace, pak stát potřebuje dodat do státního rozpočtu 33  mld.  Kč, což při pátečním uzavíracím kurzu 1  052,60  Kč znamená, že by stát musel prodat nejméně 31,4 mil. ks akcií. Tento objem činí 5,3 % z celkového počtu 592,2 mil. ks akcií. Tímto krokem by ale klesl podíl státu ve společnosti na 62,3 %, tedy pod hranici 2/3.

Vše záleží na tom, kolik akcií sám ČEZ odkoupí a kdy je delistuje. Jestliže odkoupí celých 10 %, pak po jejich „zničení“ poklesne celkový počet akcií na 533 mil ks a tím vzroste podíl státu na 69,2 %, tedy opět překročí 2/3 hranici, která je spojená s nutností vyhlásit pro minoritní akcionáře povinnou nabídku převzetí.

Zde by měla být znalcem stanovena férová cena, za kterou by mohli (ale nemuseli) minoritní akcionáři přímo státu své akcie prodávat. Nedá se očekávat, že by stát příliš tlačil na výši ceny, za kterou by případně akcie od minoritních akcionářů odkupoval. Proto tato informace byla trhem přijata jako neutrální a neměla podstatnější vliv na vývoj kurzu akcií ČEZu.

Negativní sentiment provázel v průběhu týdne také obchodování s akciemi Telefónica O2, které se v pátek propadly až k 587 Kč. V úplném závěru pátečního obchodního dne titul část ztráty smazal a uzavřel na 598,80 Kč pod vlivem pozitivního trendu na americkém trhu.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.