Hlavní navigace

Strach z Číny a volatilita na trhu RM SYSTÉM

Po pozitivním začátku týdne vyděsila akciové trhy obava z možného zvyšování čínských úrokových sazeb. Evropský a následně i český trh prošel ve středu a ve čtvrtek mírnější korekcí. Ta nebyla zdaleka tak silná, jako korekce na přelomu února a března, kdy propadly asijské akcie poprvé. Páteční obchodování se neslo již v pozitivním duchu a investoři rychle doplňovali vyprodané pozice.

Sdílet

Nejodolnější vůči korekci byly akcie Telefónicy O2, které se udržely nad hranicí 600 Kč i přes mírné vybírání zisků a také oznámení rozhodného dne, který byl stanoven až na 10. září 2007. Dříve se spekulovalo s informací, že by rozhodným dnem pro výplatu dividendy mohl být shodný s rozhodným dnem pro konání VH a akcionáři by tak navrhovaných 50 Kč z jedné akcie dostali již dříve. Minulý rok společnost vyplácela dividendu rovněž až na podzim, bylo to dáno spojováním tehdejšího Českého Telecomu s Eurotelem. Návrh managementu musí ještě schválit dozorčí rada a následně valná hromada, která se koná 26. dubna od 13 hodin v Top Hotelu Praha. V úplném závěru týdne titul posiloval až k rekordním 621,70 Kč a uzavřel na 620,20 Kč.

Zajímavý týden zažil také Unipetrol, když po zveřejnění rozhovoru s generálním ředitelem PKN Orlen, který je majoritním vlastníkem Unipetrolu, trh spekuloval s možným budoucím odkupem minorit ze strany PKN Orlen. Šéf polského koncernu totiž nevyloučil žádné řešení ve věci výkupu minoritních akcionářů. Trh následně spekuloval s cenou, za kterou by případný odkup mohl být. V případě, že by PKN Orlen chtěl opravdu zvýšit svůj podíl v Unipetrolu, musela by cena být vyšší než je dnes. V reakci na to akcie Unipetrolu posílily až k 256 Kč, následně růst mírně korigovaly a týden uzavřely na 245 Kč.

Také Komerční banka, hvězda posledních týdnu, posunula rozhodný den pro výplatu dividendy. Ten bude představenstvo navrhovat valné hromadě na 25. května 2007, tedy přesně měsíc po konání valné hromady společnosti. Připomeňme ještě, že již známý návrh výše dividendy počítá s výnosem 150 Kč na jednu akcii. Zajímavou informací je také schválení možnosti odkupu vlastních akcií až do výše 10% za maximální cenu 4 500 Kč. Minulý rok byl ovšem podobný návrh také schválen. Akcie Komerční banky uzavřely týden na 4 029 Kč.

Po růstovém začátku týdne klesl ve čtvrtek kurz akcie ČEZu až k 951 Kč, hlavní podíl na tom měla negativní nálada v zahraničí a také technická korekce po rozhodném dni pro výplatu dividendy. Tu bude management navrhovat valné hromadě ve výši 20 Kč z jedné akcie. Páteční obchodování již bylo v pozitivním trendu. Titul rychle dohnal propad a týden uzavřel na 988 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).