Hlavní navigace

Startuje letecká sezóna, počet „lidí na obloze“ se za deset let zdvojnásobil

[Tisková zpráva] S příchodem jara každoročně startuje nejen motoristická, ale také letecká sezona. Stejně jako se na silnicích objevují častěji motorky všeho druhu nebo veteráni při spanilých jízdách, tak se zaplňuje české nebe leteckými stroji všech možných typů.

Sdílet

K vidění jsou ultralehká letadla a vrtulníky, , padákové kluzáky, rogala, balóny, dokonce vzducholodě či virníky a samozřejmě  menší letadla. O stále rostoucí oblibě létání v ČR svědčí fakt, že počet těchto strojů se u nás za posledních deset let zdvojnásobil.

„Zatímco v roce 2000 jsme měli v portfoliu pojištěno cca 1300 ultralehkých letadel, v roce 2010 jich už máme pojištěno na dva a půl tisíce. V ostatních kategoriích je vývoj obdobný,“ uvedl Pavel Kaplan, který má produkt pojištění letectví v ČSOB Pojišťovně na starosti s tím, že každé letadlo či jiné zařízení sloužící k létání musí být ze zákona pojištěno pro případ škod způsobených jiným osobám, podobně jako se pro auta sjednává povinné ručení.

V České republice se létá zejména na tzv. sportovních létajících zařízeních (do této kategorie patří například padákové kluzáky, ultralehká letadla či vrtulníky, rogala, virníky…) nebo na letadlech do 6 tun vzletové hmotnosti (do této kategorie patří menší letadla a vrtulníky, balóny či kluzáky, tzv. větroně). „Pohled na balón na českém nebi už dnes prakticky nikoho nepřekvapí. Létá jich u nás téměř dvě stě. Unikátním zážitkem ale může být zahlédnout vzducholoď, kterých jsou v české republice registrovány  všeho všudy tři kusy,“ doplnil pro zajímavost Pavel Kaplan.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).