Hlavní navigace

Soukromí investoři jsou opatrní

Investiční důvěra ve střední Evropě je oslabena v důsledku vývoje na světových kapitálových a úvěrových trzích. Vyplývá to z nejnovější studie společnosti Deloitte, která pravidelně sestavuje index investiční důvěry ve střední Evropě.

Sdílet

Hlavní zjištění průzkumu:

  • Investiční důvěra klesla v souladu se světovými trhy.
  • Ekonomické klima a dostupnost úvěrového financování jsou ve srovnání s úrovní v srpnu 2007 méně příznivé, většina respondentů však změny nepociťuje.
  • Očekává se snížení počtu investic soukromého kapitálu.

V dubnu 2007 vystoupala hodnota indexu investiční důvěry na svou historicky nejvyšší hodnotu 146 bodů. Pokles na 104 bodů v říjnu 2007 odpovídal investičnímu postoji ve světě, investiční činnost v regionu tím však pravděpodobně ovlivněna nebude.

„Od provedení průzkumu jsme zaznamenali zvýšení počtu dotazů od fondů soukromého kapitálu, což signalizuje vyšší opatrnost bank při financování nákupu společností,“ říká Garret Byrne, vedoucí oddělení Deloitte pro poradenství při fúzích a akvizicích ve střední Evropě. „Fondy soukromého kapitálu a finanční investoři se aktivně účastní řady velmi významných privatizací, například privatizace Letiště Praha nebo bosenské telekomunikační společnosti BH Telekom.“

Index investiční důvěry ve střední Evropě je sestavován na základě dotazníkového průzkumu mezi investičními profesionály zaměřenými na střední Evropu. V říjnu byl podíl optimistických a pesimistických respondentů vyrovnaný. 18 % účastníků průzkumu očekávalo zhoršení ekonomického klimatu v tomto regionu, stejný podíl dotázaných jeho zlepšení a 64 % respondentů žádnou změnu nečekalo. Větší obavy měli respondenti z dostupnosti úvěrů (46 % dotázaných).

V regionu střední Evropy se však na druhou stranu angažovaly investiční společnosti, které zde dříve běžně neobchodovaly, a konkurence na investičním trhu tím zesílila. Společnost Deloitte například poskytovala konzultační služby firmám Columbia Capital, M/C Venture Partners a Innova při koupi regionální telekomunikační společnosti GTS Central Europe, jejíž součástí je i GTS Novera, Česká republika.

Podle průzkumu jen 9 % respondentů v říjnu očekávalo snížení ekonomické aktivity v regionu, trojnásobný počet její zvýšení a 64 % žádnou změnu nepředpokládalo. 9% dotázaných zároveň loni v říjnu odhadovalo, že se zvýší prodeje společností (divestice), což byl o polovinu vyšší podíl respondentů než v srpnu. Naproti tomu 64 % účastníků průzkumu se domnívalo, že se bude více nakupovat, což představovalo ve srovnání se srpnem jen nepatrný pokles (68 %).

V České republice byly v roce 2007 fondy soukromého kapitálu aktivní a investovaly do významných společností. Mezi nejvýznamnější patří:

  • akvizice společnosti Eckes & Stock, výrobců lihovin včetně značky Fernet Stock, společností Oaktree Capital Management,
  • akvizice společnosti ETA, výrobce elektrických spotřebičů, společností Benson Oak,
  • akvizice telekomunikační společnosti GTS Central Europe (včetně GTS Novera, Česká republika) konsorciem Columbia Capital, M/C Venture Partners a Innova Cupital,
  • akvizice společnosti NetCentrum (operátor internetového portálu Centrum.CZ) společností Warburg Pincus.

Společnost Deloitte působila jako poradce na straně kupujícího v oblasti due diligence a daňového strukturování při akvizicích společností Eckes & Stock a GTS a na straně prodávajícího v procesu due diligence při prodeji společnosti NetCentrum.

„Po dvou letech vysoké investiční důvěry ve střední Evropu se nyní manažeři fondů chtějí menší měrou věnovat syndikovaným investičním akcím a naopak se více soustředit na vlastní investice. V situaci, kdy je dostupnosti úvěrů věnována zvýšená pozornost, chtějí být méně závislí na rozhodnutí druhých,“ doplňuje Garret Byrne.

Index investiční důvěry sestavený společností Deloitte

Index investiční důvěry je vypočítáván z odpovědí investičních odborníků zaměřených na střední Evropu a vychází z odpovědí na prvních 7 z celkem 10 otázek v dotazníku. Vypočítává se přitom průměr poměrů kladných odpovědí k celkovému počtu kladných i záporných odpovědí pro jednotlivá období a tento průměr se vztahuje k výchozí hodnotě, kterou tvoří výsledky průzkumu z jara 2003.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).