Hlavní navigace

Jaké jsou důvody současného růstu akciového trhu? Souhrn dění z RM-S

S jarem přišla na český akciový trh zelená. Většina českých titulů obchodovaných na akciovém trhu RM-SYSTÉM zaznamenala silný růst.

Nejvíce rostly akcie Erste Bank, CETV a developerů. Důvodem byl příznivý vývoj v USA a dobré hospodářské výsledky obchodovaných společností. Pozitivním signálem byl oznámený růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí o 0,6%, což bylo více než očekávaných 0,5%. Nerozhodnost trhu dokresluje silný rozptyl odhadů růstu US HDP, který se pohyboval v intervalu od –0,8% až +1,5%. Dobře dopadly rovněž středeční data z trhu práce. Bez větší odezvy se obešlo snížení úrokových sazeb Fedem o 25 b.p. na 2%.

Kvartální výsledky ohlásila ve středu před otevřením trhu Erste Bank. Protože se jedná o bankovní titul, očekávání akcionářů v těchto pohnutých dobách zasažených kreditní krizí směřuje zejména k údajům o stavu portfolia derivátových produktů, s kterými mají jiné bankovní ústavy spojené obrovské odpisy.

Tato obava se nepotvrdila a Erste vykázala silný fundamentální růst zejména na úrovni provozního zisku, který vzrostl v prvním kvartále 2008 meziročně o 25,1% na 766,2 mil. EUR. Čistý zisk vzrostl meziročně o 4,5% na 315,6 mil. EUR.

Důležitou informací bylo rovněž potvrzení plánu na zvýšení zisku v letošním roce o 20 25%. Středeční a páteční obchodování podpořeno pozitivní náladou v celém regionu pomohlo Erste k růstu o necelých 14% během čtyř dnů.

Ještě silněji rostly akcie Orco, které posílily o více jak 21% bez výraznějších korporátních informací. Titul těžil výhradně z uklidnění situace v zahraničí a aktuálně se obchoduje za 1 535 Kč. ECM, druhý realitní titul, přidává 10,3% a týden uzavírá na 855 Kč.

Velké překvapení připravila mediální společnost CETV, která je vlastníkem televize Nova. Přestože trh očekával ztrátu 13,1 mil. USD, ohlásila společnost čistý zisk v prvním kvartále 14,9 mil. USD a obrátila tak mínění investorů o 180°. Celkové tržby vzrostly meziročně o 51,1% na 223,5 mil. USD. Růst zaznamenaly všechny trhy, kde společnost působí, důvodem je úspěšná implementace politiky vyšších cen za reklamu a také klesající kurz dolaru.

V týdnu nejvíce ztrácely akcie Philip Morris ČR, které se již obchodují bez práva na dividendu, která za uplynulý rok činí 880 Kč.