Hlavní navigace

Jaké jsou důvody současného růstu akciového trhu? Souhrn dění z RM-S

S jarem přišla na český akciový trh zelená. Většina českých titulů obchodovaných na akciovém trhu RM-SYSTÉM zaznamenala silný růst.

Sdílet

Nejvíce rostly akcie Erste Bank, CETV a developerů. Důvodem byl příznivý vývoj v USA a dobré hospodářské výsledky obchodovaných společností. Pozitivním signálem byl oznámený růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí o 0,6%, což bylo více než očekávaných 0,5%. Nerozhodnost trhu dokresluje silný rozptyl odhadů růstu US HDP, který se pohyboval v intervalu od –0,8% až +1,5%. Dobře dopadly rovněž středeční data z trhu práce. Bez větší odezvy se obešlo snížení úrokových sazeb Fedem o 25 b.p. na 2%.

Kvartální výsledky ohlásila ve středu před otevřením trhu Erste Bank. Protože se jedná o bankovní titul, očekávání akcionářů v těchto pohnutých dobách zasažených kreditní krizí směřuje zejména k údajům o stavu portfolia derivátových produktů, s kterými mají jiné bankovní ústavy spojené obrovské odpisy.

Tato obava se nepotvrdila a Erste vykázala silný fundamentální růst zejména na úrovni provozního zisku, který vzrostl v prvním kvartále 2008 meziročně o 25,1% na 766,2 mil. EUR. Čistý zisk vzrostl meziročně o 4,5% na 315,6 mil. EUR.

Důležitou informací bylo rovněž potvrzení plánu na zvýšení zisku v letošním roce o 20 25%. Středeční a páteční obchodování podpořeno pozitivní náladou v celém regionu pomohlo Erste k růstu o necelých 14% během čtyř dnů.

Ještě silněji rostly akcie Orco, které posílily o více jak 21% bez výraznějších korporátních informací. Titul těžil výhradně z uklidnění situace v zahraničí a aktuálně se obchoduje za 1 535 Kč. ECM, druhý realitní titul, přidává 10,3% a týden uzavírá na 855 Kč.

Velké překvapení připravila mediální společnost CETV, která je vlastníkem televize Nova. Přestože trh očekával ztrátu 13,1 mil. USD, ohlásila společnost čistý zisk v prvním kvartále 14,9 mil. USD a obrátila tak mínění investorů o 180°. Celkové tržby vzrostly meziročně o 51,1% na 223,5 mil. USD. Růst zaznamenaly všechny trhy, kde společnost působí, důvodem je úspěšná implementace politiky vyšších cen za reklamu a také klesající kurz dolaru.

V týdnu nejvíce ztrácely akcie Philip Morris ČR, které se již obchodují bez práva na dividendu, která za uplynulý rok činí 880 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).