Hlavní navigace

Škody způsobené sněhovou nadílkou rostou, ale prozatím zdaleka nedosahují škod z počátku roku

[Tisková zpráva] Sněhová nadílka, která Českou republiku pokryla v minulém týdnu, způsobila problémy především řidičům vozidel, ale i chodcům. A těžký, tající sníh si tento týden vybral svou daň i na střechách a přístřešcích.

Sdílet

Jen na vozidlech Kooperativa za poslední dva týdny eviduje škody za téměř 120 milionů Kč, což je o cca 25 % více, než v běžných zimních měsících. Jedná se většinou o menší škody. Podobné je to každý rok s příchodem prvního sněhu. Než si řidiči zvyknou, že musí podstatně více předvídat a počítat s delší brzdnou dráhou, dochází k razantnímu nárůstu nehod. Nejhorší z tohoto pohledu bylo minulé pondělí, kdy se na nás s hlášením škody obrátilo 1300 klientů. V běžných dnech přijímáme okolo 700 hlášení.

V pojištění majetku evidujeme přes 150 škod za 5 milionů Kč. A to především v Praze a středních Čechách. Jedná se o poškozené lehké konstrukce, zahradní domky, pergoly, registrujeme i poškozenou tenisovou halu. Výrazný nárůst škod jsme zaznamenali až tento týden, po úterním a středečním oteplení. Sníh ztěžkl a napáchal mnoho škod na střechách a zejména lehčích konstrukcích. Oproti začátku letošního roku, kdy těžký sníh způsobil klientům Kooperativy škody za více než 370 milionů Kč, je tedy současná situace podstatně klidnější.   

Počasí v posledních dnech dělá problémy i chodcům. Denně se nás obrací asi o 20 % více klientů, kteří nám hlásí úrazy na kluzkých chodnících a dalších prostranstvích. V běžných prosincových dnech Kooperativa eviduje kolem 400 úrazů denně, v posledních 14 dnech je to průměrně téměř 500 úrazů denně. Ve většině případů se jedná o zlomeniny dolních nebo horních končetin, naraženiny a pohmožděniny.

Lidé mají v podstatě dvě možnosti, jak při podobném úrazu získat odškodnění. V případě, že mají uzavřené úrazové pojištění, obrátí se na svou pojišťovnu, a po vyléčení jí dodají dokumentaci od ošetřujícího lékaře. Na jejím základě pojišťovna stanoví výši pojistného plnění a klientovi jej vyplatí.

Pokud úrazové pojištění nemají, mohou se obrátit na správce chodníku nebo prostranství, kde k úrazu došlo. Doporučujeme ale úraz a místo, kde se stal, co nejlépe zdokumentovat, příp. si zajistit i svědka úrazu.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).