Hlavní navigace

RŮST SPOTŘEBNÍCH ÚVĚRŮ V ČR BYL PÁTÝ NEJRYCHLEJŠÍ

Růst objemu spotřebních úvěrů v České republice byl střednědobě pátým nejrychlejším v rámci celé Evropské unie. Podílem spotřebních úvěrů na hrubém domácím produktu však bylo Česko stále pod průměrem evropské pětadvacítky. Rychle rostly i české úvěrové registry. Tyto informace zazněly na mezinárodním fóru Asociace poskytovatelů informací v oblasti spotřebních úvěrů (ACCIS), které v Praze minulý týden zorganizovala společnost CCB – Czech Credit Bureau.

Sdílet

„V období let 2003 až 2005 rostly v rámci EU spotřební úvěry nejrychleji na Slovensku, a to o přibližně 66 procent. V druhém Maďarsku vzrostly o 59 procent a v třetí Litvě o 56 procent. Růst v České republice byl s 30 procenty pátý nejrychlejší,“ řekl na pražském fóru Dr Neil Blake z britské společnosti Experian. „Podíly spotřebních úvěrů na hrubých domácích produktech však byly ke konci roku 2005 takřka opačné. Nejnižší mělo Slovensko s necelými 2 procenty HDP, druhý nejnižší měla Litva s 2 procenty HDP. Česko mělo se 3 procenty pátý nejnižší podíl na HDP,“ doplnil Blake.

Kde se Česku ve srovnání s ostatními státy velmi dařilo, byla oblast úvěrových registrů. „Ze studie Světové banky/IFC vyplývá, že české úvěrové registry BRKI a NRKI jsou nejrychleji rostoucími v zemích střední a východní Evropy a za pouhých pět let provozu BRKI se podařilo docílit stejné procentní naplněnosti databáze (tzv. hit-rate), jakou mají registry v jiných zemích EU po desítkách let provozu,“ řekl na fóru Petr Kučera, výkonný ředitel akciové společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Mezinárodní fórum Asociace poskytovatelů informací v oblasti spotřebních úvěrů (ACCIS – Association of Consumer Credits Information Suppliers), které organizovala česká společnost CCB – Czech Credit Bureau, probíhalo od 14. do 15. června 2007 v pražském hotelu InterContinental. Zúčastnilo se ho 62 účastníků z 24 zemí světa, kteří zastupovali 29 členských a přidružených organizací asociace a 6 mezinárodních institucí, například Světovou banku nebo Asijskou asociaci obchodních informací.

Hlavním tématem mezinárodního fóra bylo Využití vztahů se spotřebiteli jako příležitosti. Na fóru zazněly přednášky týkající se trendů na poli spotřebních úvěrů, úvěrových registrů, legislativy, vzdělávání spotřebitelů nebo spolupráce mezi poskytovateli úvěrů a úvěrových informací. Součástí fóra byla i výroční valná hromada asociace.

Fórum ACCIS probíhá každý rok v jiné zemi. V loňském roce se uskutečnilo v tureckém Instanbulu, příští rok jej bude hostit italská Florencie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).