Hlavní navigace

Ropa tento týden zakončí v mírném zisku

Jeden obrázek je někdy lepší než tisíc slov, a přesně tak je tomu v případě ropy. Cena ropy od začátku roku stoupá. Udržuje si stálé tempo směrem vzhůru, neustále úzkostlivě sleduje trend v očekávání, že v určitém okamžiku v budoucnosti dosáhne magické hranice 100,00 USD, která byla ještě nedávno úplně v nedohlednu.

Sdílet

Ole Sloth Hansen, komoditní stratég, Saxo Bank

Musíme mít na paměti, že letošní růst vychází výhradně z očekávaného oživení poptávky. Tento týden zveřejněné údaje o zásobách nenaznačují žádné známky oživení poptávky, ale růst zásob u téměř všech produktů. V několika uplynulých týdnech jsme zaznamenali zvýšení zásob benzínu a pokles cen ropy, čímž se oba údaje přiblížily předpokládaným sezónním průměrům, a přesto nevidíme žádné známky oživení poptávky.

Neočekávali jsme od těchto údajů žádná velká překvapení, ale stále se domníváme, že údaje o benzínu by měly vévodit titulkům aktuálně ohlašovaných zpráv. Výroba benzínu je nyní výrazně nad obdobnými úrovněmi z období let 2007–2008, což znamená, že jakákoli podstatná tvorba zásob nad očekávání by mohla stáhnout celý energetický komplex dolů. Pak by se hlavní fundamentální zaměření mělo odklonit od náznaků směřování trhu ze strany nabídky a soustředit se více na snižování poptávky v budoucnu. OPEC tvrdí, že v dohledné budoucnosti předpokládá jen velmi mírné zvýšení poptávky po ropě, přičemž ropa by se měla „na úrovně z roku 2008 vrátit kolem roku 2013“.

Vzhledem k tomu, že poptávka je stále na minimech, dalším velmi důležitým faktorem přispívajícím k růstu cen ropy je neschopnost amerického dolaru nabrat na síle. Americký dolar a vzestup cen akcií jsou rozhodně faktorem, který dává komoditám obecně impulz k růstu.

Z technického hlediska se ceny ropy zuby nehty drží onoho vzácného vzestupného trendu denního grafu. To však nic nemění na našem předpokladu, že se tento trend tento týden dostane pod určitý tlak. Pokud se nestane nic významnějšího, tak dojde přinejmenším k otestování dlouhodobé setrvačnosti cen ropy.

Velmi důležitou hladinou, kterou je třeba tento týden sledovat, je významná podpora na úrovni 58,50 USD. Pokud se americké ropě WTI Crude podaří si tuto úroveň udržet, budeme svědky hojného uzavírání krátkých pozic (short covering) a budování základny pro vzestup až 50dennímu pohyblivému průměru na úrovni 66,00 USD. Ale nečekejme, že se tak stane dříve, než před několikerým otestováním silné podpory.

Pokud se podpora 58,50 USD neudrží, pak by mohl nastat další prudký výprodej a cena by mohla zamířit ke 48,50 USD. Domnívám se však, že aby se tak v současném tržním prostředí stalo, muselo by dojít k posílení amerického dolaru a další korekci cen akcií. Ale řekněme si to otevřeně, žádné známky takového vývoje v současnosti nepozorujeme.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).