Hlavní navigace

První expresní přepravce žádá o novou celní bezpečnostní normu EU

Největší evropská společnost nabízející expresní služby, TNT Express, požádá o status Oprávněného ekonomického subjektu (Authorised Economic Operator - AEO) pro své expresní služby týkající se clení provozované v 27 zemích. AEO zajistí klientům TNT Express rychlejší distribuci zásilek a výrazně usnadní vyřízení formalit spojených s jejich odesláním.

Sdílet

„Akreditace AEO, nová norma vytvořená Evropskou komisí, přinese zákazníkům užitek v několika směrech. TNT dostane u evropských celních úřadů prioritní zacházení při kontrole zásilek a dojde tak k rychlejšímu pohybu zboží přes hranice třetích zemí, kde je akreditace AEO uznávána. Zároveň budeme od klientů požadovat menší množství údajů pro dovozní a vývozní deklarace“, říká Ing. Petr Chvátal.

S platností od 1. ledna 2008 je účelem programu Evropské unie AEO zabezpečit mezinárodní přepravu a zmodernizovat celní procedury v rámci EU. Akreditace AEO označuje při clení v mezinárodním obchodě bezpečné a spolehlivé obchodní partnery. Národní celní úřady žádost zpracují a ohodnotí. Společnost TNT je první ze čtyř největších expresních přepravců, která o novou akreditaci požádala. 

„Akreditace AEO je pro kurýrní služby totéž, co zelený nápis „Nic k vyclení“ pro pasažéry: rychlé řešení nezatížené formalitami”, říká Martin Palmer, ředitel Global Customs divize TNT Express. „Celníci mohou Vaše zavazadlo zkontrolovat, ale obvykle to nedělají. AEO staví na bezpečnosti a důvěryhodnosti.”

Letecké centrum TNT v Liege podala první žádost belgickým celním úřadům. TNT brzy požádá o akreditaci AEO v Nizozemí, Německu, Irsku a v České republice. Všechny ostatní členské země EU budou následovat do poloviny roku 2008. Také poštovní divize společnosti TNT, známá jako TNT Post, požádala v prosinci 2007 o akreditaci AEO pro své dovozní a vývozní aktivity v Nizozemí, jako součást pilotního projektu s nizozemskými celními úřady.

Formální žádost společnosti TNT uspokojuje všechny čtyři oblasti kritérií: dodržování celních předpisů, kvalitní systém obchodních a přepravních záznamů, které umožňují celní kontroly, prokázaná finanční solventnost a vysoké standardy zabezpečení a ochrany. Ačkoliv se nejedná o povinnost, TNT kromě požadovaných formulářů poskytne celním úřadům také komplexní hodnotící zprávu o společnosti, což úřadům umožní žádost zpracovat během 90 dnů od data obdržení, namísto 300. Udělení plné akreditace se očekává v polovině roku 2009.

Všechny expresní operace společnosti TNT jsou již certifikovány pěti normami: Investors in People (řízení a rozvoj lidských zdrojů), ISO 9001 (řízení jakosti), ISO 14001 (environmentální management), OHSAS 18001 (bezpečnost a ochrana zdraví při práci) a SA 8000 (společenská odpovědnost).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).