Hlavní navigace

Průměrný příspěvek na penzi u AXA penzijního fondu vzrostl o 9 % na 675 korun měsíčně

Průměrná výše celkového měsíčního příspěvku klienta AXA penzijního fondu dosáhla v prvním pololetí roku 2007 více než 675 korun, tedy o 9 % více než v totožném období roku 2006. Porovnání prvních šesti měsíců roků 2006 a 2007 také ukazuje nárůst objemu průměrných příspěvků zaměstnavatelů.

Sdílet

„Vývoj výše průměrného příspěvku do penzijního fondu je důležitým ukazatelem. Ze současného situace je patrné, že lidé penzijnímu připojištění přikládají stále vyšší význam při finančním zajišťování života ve stáří. Tento trend se také potvrdil v mezinárodním výzkumu AXA Retirement Scope 2007 provedeném na 11 590 respondentech ze 16 zemí světa. Z tohoto průzkumu dále vyplývá, že si mladí lidé stále více uvědomují svoji odpovědnost za vlastní finanční situaci v důchodovém věku,“ uvedl Petr Žaluda, generální ředitel skupiny AXA pro ČR a SR.

Neroste jen celková výše příspěvku, ale i částka, kterou zaměstnavatelé svým zaměstnancům přispívají na penzijní připojištění uzavřené s AXA penzijním fondem. Jejich průměrný příspěvek ke konci června 2007 byl o 7,6 % vyšší než po první polovině roku 2006. Zaměstna­vatelé nyní svým zaměstnancům přispívají průměrně 493 Kč.

„Průměrná výše měsíčních úložek v České republice se sice neustále zvyšuje, ale i přes to je velmi nízká. Pohybuje se kolem 500 Kč, což je asi 2,5 % průměrné hrubé mzdy. Toto procento nás začíná přibližovat zemím západní Evropy, avšak stále není dostatečné pro zajištění důstojného života ve stáří. Aby byla naspořená částka vzhledem k výraznému poklesu příjmu po dosažení důchodového věku efektivní, měly by se měsíční příspěvky pohybovat kolem 10 % mzdy, tedy na hranici 2000 korun,“ dodal Petr Žaluda, generální ředitel skupiny AXA pro ČR a SR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).