Hlavní navigace

Proč obchodovat Orco na RM-S? Co mělo vliv na kurz akcie? ArcelorMittal Ostrava dividendu opět nevyplatil

Závěr srpna významně ovlivňovala obchodování na akciovém trhu končící sezóna ohlašovaných hospodářských výsledků nejvýznamnějších českých akciových titulů. Konec prázdnin je rovněž spojen s nižší aktivitou obchodníků.

Sdílet

Český trh rostl zejména ve čtvrtek a pátek, když kopíroval vývoj v zahraničí po revizi údajů o vývoji amerického hrubého domácího produktu. Za druhé čtvrtletí vzrostla největší světová ekonomika o 3,3%, přičemž ekonomové očekávali opravu pouze na 2,7% z předběžných 1,9%. Právě obavy z recese v USA jsou v současné době černou můrou všech investorů.

Nejprudší nárůst zaznamenaly akcie developerské společnosti Orco. Společnost v pátek ohlašovala pololetní hospodářské výsledky, které dopadly hůře než analytici očekávali, přesto následný prudký růst kurzu tohoto zajímavého titulu svědčí o tom, že se většina investorů obávala ještě dalších negativních překvapení.

Za první pololetí roku 2008 Orco vytvořilo ztrátu 14,1 mil. EUR, přičemž konsensuální očekávání trhu bylo zisk 1,1 mil. EUR. Zároveň Orco snížilo čistou hodnotu aktiv na 83,9 EUR na akcii z předchozích 91,7 EUR na akcii z konce roku 2007.

Kurz akcie již několik měsíců klesá. Odhadnou, kde je dno tohoto propadu, je rébus, který si kladou všichni akcionáři, kteří titul neprodali nebo do něj po propadu zainventovali. Dá se říci, že dokud se nevyřeší situace na americkém hypotečním trhu, bude vývoj kurzu stále nejistý. První pozitivní vlaštovkou by mohly být některé ohlašované ukazatele z amerického realitního sektoru reportované v uplynulém týdnu.

Při pátečním odpoledním obchodování se ukázala výhoda obchodování Orco na trhu RM SYSTÉM. Na pražské burze Orco uzavřelo v 16:00 hod. na hodnotě 615 Kč, ale titul se kromě trhu RM-S obchoduje ještě na pařížské burze, kde kurz pokračoval v prudkém růstu až k 26,74 EUR, což je v přepočtu 661 Kč, následná korekce k 25,84 EUR odpovídá uzavírací hodnotě na trhu RM-S, kde závěr obchodování v 17 hod. zastihl kurz akcii na 640 Kč. Podobně funguje obchodování rovněž s Erste Bank. Ta se obchoduje na vídeňské burze i po 16 hodině.

Dalšími společnostmi, které v týdnu oznámily výsledky hospodaření, byly NWR, Philip Morris ČR a Pegas. NWR investory příliš nepotěšilo, když společnost vykázala čistý zisk 71,3 mil. EUR, což bylo výrazně pod odhady trhu.

Naopak pozitivně překvapil trh Philip Morris ČR, který sice vykázal meziroční pokles zisku o 29% na 625 mil. Kč, přesto byl výsledek výrazně lepší než konsensuální odhad analytiků.

Největší propad kurzu zaznamenal v uplynulém týdnu ArcelorMitall Ostrava. Tato společnost v minulém roce hospodařila s nekonsolidovaným čistým ziskem 8,23 mld. Kč, což je v přepočtu 664 Kč na akcii a minoritní akcionáři očekávali, že společnost část zisku vyplatí v podobě dividendy. Toto očekávání se po rozhodnutí valné hromady tradičně nenaplnilo a kurz akcie poklesl pod dlouho nevídaných 5 tis. Kč. AMO velkou části zisku půjčuje mateřské společnosti, což je věc pro drobné akcionáře nestandardní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).