Hlavní navigace

Přes milion Čechů si chce během roku pořídit platební kartu

Z průzkumu společnosti MasterCard vyplývá, že:

Sdílet

Praha, 3. května 2006 – Průzkum společnosti MasterCard byl zaměřen na analýzu současného stavu a zvyklostí na trhu platebních karet v České republice. Kromě obecného povědomí, jaké lidé o platebních kartách mají, byl průzkum věnován i konkrétním výhodám platebních karet a motivům, které mohou vést k jejich většímu užívání.

Výzkum společnosti MasterCard se zaměřil také na potenciální zájemce o platební karty. 14 % ze všech respondentů vyjádřilo svůj záměr pořídit si v následujících 12 měsících platební kartu. V měřítku České republiky se bude jednat o 1 142 000 držitelů nových platebních karet. Polovina z nich si chce pořídit kartu debetní. Zvýšil se zároveň i zájem o kartu kreditní, kterou by si pořídilo téměř 30 % nových zájemců.

Lidé dobře znají funkce platebních karet a jsou si vědomi výhod, které jim jejich používání přináší. Jako největší výhody spojené s platebními kartami uváděli:

  • fakt, že s sebou nemusí nosit hotovost
  • možnost výběru peněz z bankomatu
  • dále bezhotovostní placení v obchodech
  • fakt, že ke svým penězům mají přístup kdykoliv
  • pohodlí a bezpečnost.

Z průzkumu také vyplývá významná role a postavení jednotlivých bank. Volba platební karty je pro mnoho lidí (48 %) spojena s bankou, která ji vydává. Lidé berou v potaz spolehlivost vydávající banky, její pověst a stabilitu anebo jednoduše dají při výběru karty na doporučení své banky, které se tak pro ně stane hlavním kritériem jejich volby. Jako další kritérium, podle kterého si lidé zvolili svou platební kartu, uvedlo 27 % respondentů dostatečný počet míst, které danou kartu akceptují a 16 % si vybralo kartu podle ceny.

V České republice jsou karty podle získaných odpovědí nejčastěji používány k výběrům z bankomatů. Tuto funkci využívá 90 % držitelů karet. 63 % je využívá k placení v obchodech, 29 % k zjišťování zůstatků na svých účtech a 20 % k dobíjení mobilních telefonů. Zatím nejméně rozšířené je využívání platebních karet při obchodování přes internet.

Platebními kartami lidé nejčastěji platí v hypermarketech, supermarketech a u benzínových stanic, nejméně pak v zahraničí. Jako důvody, proč se lidé rozhodnou zaplatit v obchodě platební kartou místo penězi, nejčastěji uvádí fakt, že s sebou nemají žádnou hotovost, že se jedná o vyšší částku, že s sebou nemusí nosit peníze a také že je to pohodlnější, jednodušší a bezpečnější. Jako motiv, který by držitele karet přiměl k jejich častějšímu využívání při platbách v obchodech, je nejčastěji uváděno zvýšení počtu míst, kde jsou přijímány, zrychlení transakcí při placení a větší ochota pokladních přijímat platební karty.

Další z otázek průzkumu byly zaměřeny na frekvenci placení kartami. Z výsledků vyplývá, že Češi zaplatí kartou v průměru 3,5krát za měsíc. Držitelé karet MasterCard s ní zaplatí v průměru 5krát za měsíc a u karet Maestro je tato frekvence 4,5krát měsíčně.

O něco nižší je průměrná frekvence výběru peněz z bankomatů, která činí 3,3 výběry za měsíc. Karty MasterCard jsou k výběru z bankomatu využívány v průměru 3,7krát za měsíc a karty Maestro 2,8krát měsíčně.

Průzkum společnosti MasterCard se uskutečnil v České republice v říjnu loňského roku. Dotazovaný vzorek tvořilo 1000 lidí ve věkovém rozmezí od 15 do 79 let. 78 % z tohoto vzorku představuje bankovní klienty, 56 % jsou držitelé platebních karet a 47 % lidí je aktivně používá. Většina respondentů (84 %) vlastní pouze jednu platební kartu. Český průměr tak činí 1,2 karty na osobu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).